еМагазин

Tag : Хонг Конг

Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Кина во среде пандемија со Ковид-19 сака да му ја одземе автономијата на Хонг Конг

Редакција
Националниот народен конгрес на Кина денеска го изгласа Законот за национална безбедност, според кој поткопувањето на авторитетот на Пекинг во полуавтономната територија Хонг Конг е...
Свет

(Видео) Кинеското знаме предизвика тепачка во парламентот на Хонг Конг

Редакција
Во зградата на парламентот на Хонг Конг денеска избија судири, при што обезбедувањето исфрли од салата неколкумина законодавци, додека еден пратеник се здоби со повреди...
Свет

Корона вирусот опасен и за животните: Куче-домашно милениче заразено во Хонг Конг

Редакција
Куче во Хонг Конг е заразено со новиот коронавирус. Кај кучето е регистрирано „ниско ниво“ на вирусот, соопштија властите. Се работи за куче кое е...
Свет

(Видео) Хонг Конг сака да ја купи Лондонската берза во пресрет на Брегзит

Никола Осило
Во период кога Велика Британија е во своевиден политички вртлог поради истекувањето на роковите за Брегзит во финансискиот свет како бомба одекна информацијата дека „Hong...
Свет

(Видео) Хаос во Хонг Конг: Демонстрантите го блокираа аеодромот, откажани сите летови

Никола Осило
Меѓународниот аеродром во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестите што траат веќе 10-та недела во таа држава. Од денеска откажани се сите слетувања...
Свет

(Видео) „Војна“ на улиците во Хонг Конг: Демонстрантите се судрија со полицијата

Никола Осило
Полицијата за справување со нереди и демонстрантите се судрија денеска во Хонг Конг додека властите се обидуваат да ја стават ситуацијата под контрола во округот Јуен Лонг....