еМагазин

Tag : илинденско востание

Македонија

Радев бара Заев да се извини, а бугарската влада да провери дали е прекршен Договорот за добрососедство

Редакција
Бугарскиот претседател, Румен Радев, не е задоволен од напишаното објаснување на македонскиот премиер Зоран Заев на неговиот Фејсбук профил во врска со изјавата чие е...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Илинденското востание е македонско или бугарско?

Редакција
Лавина од реакции на бугарскиот државен врв по повеќе од една недела предзвика изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека Илинденското востание е македонско, а...
Македонија

Бугарската министерка за надворешни работи: Илинденското востание географски е македонско, историски е бугарско

Редакција
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, одговори на повиците на претседателката на бугарската опозициска партија БСП, Корнелија Нинова, која побара од премиерот Бојко...
Македонија

Борисов му порача на Заев два пати да мисли пред да рече нешто за Илинденското востание

Редакција
Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, одговори на прозивките во Бугарија во врска со изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дадена во интервју за 1ТВ пред една...