еМагазин

Tag : исхрана

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Македонците користат премногу сол во исхраната, како да го промените тоа

Редакција
Од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) посочуваат дека македонските граѓани внесуваат за 2,4 пати повеќе сол од максималниот препорачан дневен внес. Препорачано е да не...
ЖИВОТ

Соочување со дијабетес: Како до дигестивен баланс и рамнотежа?

Редакција
Исхраната, начинот и изборот на производи и намирници за секого значи подобро здравје, енергичност и виталност на организмот. Но, исхраната за лицата со дијабетес претставува...
ЖИВОТ

Грчкиот јогурт совршен за секоја комбинација: Три летни брзи оброци со Грекос

Редакција
Исхраната во лето е специфична и освен хранлива, треба да биде лесна и освежителна. Треба да содржи минерали, витамини, протеини, калциум што во лето лесно...
ЖИВОТ

Зошто јогуртот со пробиотици e толку потребен во летните месеци

Редакција
Разновидна и балансирана исхрана е формулата за здрав живот и за регулирање на процесите во организмот. Во зависност од тоа како и со што се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Во летните месеци препорачуваме: јогурт со пробиотици како сојузник за подобра дигестивна рамнотежа 

Редакција
Изреката „здравјето низ уста влегува“ добива вистинска потврда кога се зборува токму за јогуртот. Постојано сме во потрага по храна која што го има токму...
ЖИВОТ

Што да преземете со вашата исхрана доколку сте дијагностицирани со дијабетес?

Редакција
Дијабетесот е во пораст насекаде во светот, вклучително и во нашата држава кадешто според последниот извештај на Институтот за јавно здравје регистрирани се 135.690 случаи....
ЖИВОТ

Постигнување оптимална рамнотежа со Баланс+ во исхраната

Редакција
Она што го јадеме, пиеме и воопшто внесуваме во организмот е пресудно за тоа како се чувствуваме. Хранливата и енергетска храна и пијалаците ја даваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) МВР доделило милионски бизнис на приватна фирма за набавка на храна иако има свои кујни, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Приватна компанија која добила грант за изградба на фабрика од владата на СДС, сега руши рекорди во добивање на милионски тендери во вредност од неколку...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Истражување: Населението е во голема опасност, поради недостаток од Д витамин

Редакција
Загрижувачки се податоците за недостиг од витаминот Д, што директно влијае на развојот на тешки болести и заболувања. Според истржувањата, 70 проценти од населението, на...
ЖИВОТ

Доктор Беќаровски: Граѓаните кои на почетокот на годината прележале Ковид-19 и кои постеле да не претеруваат со мрсна храна

Редакција
Покрај граѓаните кои 40-тина дена постеле, и лицата кои на почетокот на годината прележале Ковид-19, да не претеруваат со мрсната храна, јајцата и алкохолот за...