еМагазин

Tag : канада

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Масакр во Канада: Стоматолог преправен во полицаец уби најмалку 16 лица

Редакција
Најмалку 16 лица се убиени во напад што траеше 12 часа во канадската провинција Нова Шкотска. Габриел Вортман (51) пукал кон луѓе во неколку места...
Свет ТОП СТОРИИ

Канадскиот премиер Џастин Трудо во самоизолација, неговата сопруга со симптоми на корона вирусот

Редакција
Канадскиот премиер Џастин Трудо се одлучи за самоизолација и работа од дома откако се појави сомнение дека неговата сопруга е заболена од Ковид-19. Во соопштението...
Македонија

(Фото) Претседателот Стево Пендаровски се сретна со канадскиот премиер Џастин Трудо

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски кој ичествува на 56. Минхенска безбедносна конференција оствари средба со канадскиот премиер Џастин Трудо. „Со канадскиот премиер Justin Trudeau разговаравме за релациите меѓу нашите...
Свет

(ВИДЕО) Снежен хаос во Канада – наноси од снег повисоки од четири метри

Редакција
Источниот дел на Канада е погоден од едно од најголемите снежни невремиња во историјата. Ситуацијата дополнително се влоши со тоа што ветровите достигнаа брзина од...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Ексклузивни фотографии) еМагазин на Хидра: Зошто култниот Леонард Коен купи куќа на овој грчки остров

Петре Димитров
Жителите на грчкиот остров Хидра вечно ќе му бидат благодарни на култниот музичар, поет, романсиер, кант-автор и уметник Леонард Коен. Токму тој во шеесетите години...
Свет

Канада и даде азил на жената која му помогна на Сноуден да се скрие

Редакција
Канада и даде азил на жената која му помогна на Едвард Сноуден да се скрие во Хонгконг, откако ја објави глобалната програма за американски надзор,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Канадскиот премиер Џастин Трудо се допишува со македонски ученици за климатските промени

Никола Осило
Канадскиот премиер Џастин Трудо им пиша писмо на група македонски основци од меѓународното училиште „Нова“ во Скопје. Учениците имале дилеми околу едно од најголемите пронаоѓалишта...
Свет

(Видео) Спектакуларна глетка: Замрзнаа дел од водопадите Нијагара

Никола Осило
Поради екстремно ниските температури во Канада и САД замрзнаа дел од познатите водопади Нијагара. Тамошните медиуми пренесуваат за незапаметено студена зима. Фото/Видео:Youtube/Time...
Свет

Русија протестира против легализацијата на марихуана во Канада

Никола Осило
За Русија легализацијата на канабисот во Канада е „неприфатлива“ и „лицемерна“ одлука, која „сигурно ќе предизвика значително зголемување на прометот (на марихуана) кон другите земји“....
Свет

Канада стана втора земја во светот која легализира рекреативна употреба на марихуана

Редакција
Канада од денеска стана втората земја, по Уругвај, која легализира поседување и рекреативно користење на канабис. На Канаѓаните од денеска им е дозволено да одгледуваат,...