еМагазин

Tag : канада

БАШ НИ Е ЌЕФ

Отворен повик за стипендии на Македонија2025: Програма за извршно образование во Канада

Редакција
Македонија2025 објавi отворен повик за четири стипендии за Програма за извршно образование во Канада, која нуди програми за лидерство и стратегиско извршување во соработка со...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

„Светот на Биби“ и на пазарите на Блискиот Исток, Северна Африка и Канада

Редакција
„Светот на Биби“ потпиша договор со Маркетком (Markettcom), водечка агенција за лиценци на Блискиот Исток, Северна Африка (MENA регион) и Канада, информираат од таму. Ова...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Американците соборија два “неидентификувани објекти“ кои летале над САД и Канада

Редакција
Американски авиони Ф-22 во петкот и саботата соборија два “неидентификувани објекти“ кои летале над САД и Канада. Пред неколку дена во САД беше соборен и...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Видео) Започна со работа првата дестилара за македонска ракија во Северна Америка

Редакција
Дестиларата на семејството Петровски, наши иселеници од Канада, викендов ги наполни првите шишиња, дел од нивното сериско производсто на ракија од грозд, дуња и круша...
Македонија

Агнеса Руси, Агрон Буџаку и Љубомир Фрчкоски ќе бидат амбасадори во Бугарија, Канада и во ОН

Редакција
Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека се утврдени предлозите за амбасадори на земјава во Бугарија, Канада и во ООН. -По добиените агремани и...
Свет ТОП СТОРИИ

Канада го затвори својот воздушен простор за руските авиокомпании

Редакција
Воздушниот простор на Канада е затворен за сите руски авиокомпании, изјави денеска Омар Алгабра, министер за транспорт на Канада. – Решението стапува во сила веднаш...
Свет ТОП СТОРИИ

Канада ги олеснува мерките за влез во државата

Редакција
Канадските власти соопштија за олеснување на проверките и правилата воведени поради Ковид-19 за патниците кои пристигнуваат на нејзините граници, а исто така нема повеќе да...
Македонија

Група од 39 граѓани на Авганистан кои престојуваа во Македонија заминаа за Канада

Редакција
Нова група од 39 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава, претпладнево од Меѓународниот аеродром Скопје заминаа за Канада којашто им обезбеди престој во...
Свет ТОП СТОРИИ

Канада ги отвори границите за целосно вакцинирани странци со вакцини на „Фајзер“, „Модерна“, „Џонсон и Џонсон“ и „АстраЗенека“

Редакција
Канадските власти од денеска ги отвораат државните граници за целосно вакцинирани странци кои сега можат и туристички да патуваат во земјата. Според соопштението на канадското...
Свет ТОП СТОРИИ

Задолжителна вакцинација за државните службеници во Канада

Редакција
Канадската влада соопшти дека ќе бара од сите федерални службеници и од патниците во железничкиот, воздушниот и поморскиот транспорт да бидат вакцинирани против Ковид-19 поради...