еМагазин

Tag : комора

Бизнис

Извозот од Македонија во Германија зголемен за повеќе од трипати во последните 10 години

Редакција
Германската стопанска комора во Македонија (АХК Северна Македонија) го организира бизнис настанот Suppliers Balkan Expo-SUBEX, кој се одржува денеска и утре во Скопје, информираат од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бизнисот не може да го издржи ударот од цената на струјата, Владата да реагира итно, апелираат од Стопанска комора

Редакција
Во овој момент нема поголем проблем за македонската економија од цената на струјата. Владата мора да најде избалансирани решенија кои ќе му овозможат на бизнис...
Бизнис ТОП СТОРИИ

По новинари и полицајци и бизнисмени од Македонија ќе се вакцинираат во Србија

Редакција
Стопанската комора на Србија (ПКС), во соработка со Владата на Србија, ќе обезбеди 10.000 вакцини за бизнисмени и вработени од регионот, меѓу кои и од...
ЖИВОТ

Лекарите се преморени и заразени со Ковид-19: Лекарска комора бара дополнителни рестриктивни мерки и граѓаните да ги почитуваат

Редакција
Лекарската комора апелира и ги повикува сите граѓани да ја препознаат сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаме предизвикана од ширењето на ковид-19 и со...
БЕСПАРИЦА

За дел од угостителите уште нема протоколи: Комисијата итно да ги донесе за да се превенира хаос

Редакција
Туристичко угостителската комора (ТУК) при Сојузот на стопански комори на Македонија, денес одржа состанок со Комисијата за заразни болести на која угостителите повторно, ја искажаа...
Македонија

Стоматолошка комора: Пломбирање заб не е итнo во време на корона вирусот

Редакција
Кризната група на Стоматолошката комора се јави по вчерашната изјава на министерот за здравство, Венко Филипче дека граѓаните мора да добијат стоматолошки услуги, иако е...
Бизнис

Сума од 127 милиони евра наплатиле лани 97. извршители во земјава

Редакција
Минатата година извршителите наплатиле околу 127 милиони евра од граѓаните, фирмите и другите должници. Ова, според Годишниот извештај на Комората на извршители, е реализирано само...
Бизнис

Градежните компании бараат интензивирање на работата: Без градежништво нема раст на економијата

Редакција
Формирање на Меѓуресорно тело, во кое ќе учествуваат претставници на Градежната комора, Владата и Општините, што ќе гарантира и резултира со побрзо придвижување на секторот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Комората на трговци од Солун одби да дојде во Скопје заедно со Ципрас

Редакција
Комората на трговци од Солун негативно одговори на поканата да бидат дел од бизнис-делегацијата што ќе го придружува грчкиот премиер Алексис Ципрас за време на...
Бизнис

Злонамерниците може да „здивнат“: Извозот во Русија бележи голем пораст

Редакција
Македонската економија во првите неколку месеци од годинава бележи зголемување на вкупниот извоз на пазарот во Русија за 41 процент, од кои само кај земјоделските...