еМагазин

Tag : крв

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Донор од Македонија дарувал матични клетки за непознат пациент од Бугарија за трансплантација на коскена срцевина

Редакција
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена се спроведе колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен донор од Македонија кој дарувал...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Oбезбедени се 23 единици конвалесцентна плазма за третман на 23 пациенти со корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство ја информира јавноста дека во изминатиот период се реализирани 16 дарувања на конвалесцентна плазма, од кои седум дарувања со постапка плазмафереза на...
ЖИВОТ

Брачен пар од Скопје даруваа крвна плазма: Не е лесно да се бориш против корона вирусот, затоа треба да се помогне

Редакција
Брачен пар од Скопје кои оздравеа од корона вирусот даруваа крвна плазма за да им помогнат на други лица да оздрават, пишува „Вечер“. Тие се...
ЖИВОТ

Има доволно количества на крв: Кој не треба да дарува во следниот период

Редакција
Институт за тарнсфузиона медицина информира дека располага со задоволителни количества на крвни продукти. Заедно со Црвен Крст направена е стратегија, план и распоред на крводарителски...
Локално

Млад тетовчанец пронајден облеан во крв

На 15.05.2019 година околу 06.30 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово било пријавено дека во месноста „Бањиче“ во Тетово имало паднато машко лице облеано...
ЖИВОТ

„Многуте лица на тироидната жлезда – Аларм за свест“: Не ги потценувај симптомите – #ПровериСеиТи 

Редакција
Тироидната жлезда се наоѓа во предниот долен дел на вратот. Таа е составена од два лобуси поврзани еден со друг со среден дел наречен истмус...
Да помогнеме

„Биди срцевина, биди херој“: На „Виз ер“ маратонот можете да дарувате крв и да спасите нечиј живот

Редакција
Универзитетската Клиника за хематологија-Скопје ги информира граѓаните дека за време на одржување на Виз Ер скопскиот маратон (4 мај, сабота со почеток во 8.00 часот),...
Да помогнеме

Апел: Потребна е крвна група Б негатив

Редакција
На социјалните мрежи се споделува апел за помош за крв од групата Б негатив во штипската Клиничка болница. „Штипјани, потребна е крв од групата Б -....
ЖИВОТ

Костов: Во ГОБ „8 Септември“ има доволно количини крв од сите групи

Редакција
Во Градската општа болница „8 Септември“ во моментот има доволно количини крв од сите групи за потребите за повредените пациенти во вчерашната сообраќајна несреќа на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Апел: Акцијата за дарување на крв се прекинува, бидејќи одзивот бил голем и има доволно залихи

Редакција
Крводарителите информираат дека одзивот за дарување на крв бил голем и потребните залихи на крв се обезбедени во ГОБ „8 Септември“. „Одзивот на крводарителите беше...