еМагазин

Tag : месо

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

На македонската трпеза во 2019 најприсутни лебот, јајцата, пилешкото и компирот

Редакција
Леб, јајца, ориз, пилешко месо, макарони, компири, пиперки, домати, сирење, биле најчестите продукти на трпезата на македонските граѓани во изминатата година. Според податоците на Државниот...
Бизнис

„Римес МС Гроуп“ го доби тендерот на Министерство за одбрана за набавка на месо вреден 217.000 евра

Никола Осило
Министерството за одбрана – сектор за логистика по распишаниот тендер за набавка на свежо месо (говедско, јунешко, свинско и јагнешко) склучи договор со трговското друштво...
БЕСПАРИЦА

Свинското нема да поскапи за Велигден и Први мај

Редакција
Цената на свинското месо на македонскиот пазар нема да се зголеми за Велигден и Први мај, велат од Групацијата на одгледувачи свињи. Според Ефтим Шаклев...
Балкан

(Фото) Во Босна и Херцеговина е направен бурек за Гинисова книга на рекорди

Редакција
Во Босна и Херцеговина луѓето направија бурек за Гинисова книга на рекорди. Должината на бурекот изнесува 1.500 метри а количината на месо е 650 килограми....
Бизнис

Од 1. мај на сила новиот Правилник: Нема веќе плаќате месо – добивате вода

Редакција
На пакуваните полуготови ќебапчиња и плескавици што може да се купат во маркетите или месарниците, од 1. мај годинава ќе мора да пишува колку протеини...
Балкан

Во Тирана затворена фабрика за месо, одземени 528 кг месни производи

Редакција
Фабрика за месо е затворена во Тирана, при што се запленети 528 килограми месни производи произведени во нехигиенски услови. Во полициската акција насловена „Rotten meat“...
Балкан

Во Србија запленети 23 тони шверцувано месо од Бразил

Редакција
Српската ветеринарска инспекција заплени и уништи 23 тони јунешко месо, кое во Србија било прошверцувано од Бразил. Како што објави „Политика“, запленетото шверцувано месо требало...
Бизнис

Македонски научници со револуционерен пронајдок – месни преработки без хемиски адитиви

Редакција
Традиционалната храна се смета за дел од националното богатство на секоја земја, вредност што се пренесува со генерации. Во време на масовен консумеризам, таквите прехранбени...
Бизнис

AХВ: Ќебапи и плескавици со пилешко се продавале како свински и говедски

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во маркети низ Македонија открила мелено месо за ќебапи и плескавици со пилешко кое било декларирано како свинско, говедско...