еМагазин

Tag : партии

Бизнис ТОП СТОРИИ

Унијата на млади претприемачи со повик до партиите за поголема поддршка

Редакција
Унијата на млади претприемачи „Феникс Рајзинг“ иницираше подготовка на Декларација за поддршка на младите претприемачи. Имено, станува збор за јавен документ за афирмација на младите...
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓанските организации со 18 прашања до политичките партии

Редакција
Граѓанските иницијативи, независните иницијативи кои учествуваа на локалните избори и еко-здруженијата до политичките партии учесници на изборите доставија 18 прашања на кои, како што велат,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Партиите со пари на граѓаните ќе се рекламираат во 249 портали, 37 телевизии, 35 радија и 11 весници

Редакција
Политичките партии со пари на граѓаните од државниот Буџет на престојните претседателски и парламентарни избори ќе се рекламираат во 249 портали, 37 телевизии, 35 радија...
Балкан ТОП СТОРИИ

Меѓу нив и партиите на Каракачанов и Костадинов: Шест партии во Бугарија шират говор на омраза

Редакција
Извештајот на американската невладина организација „Глобален проект против омразата и екстремизмот“ покажува дека шест политички партии и шест здруженија во Бугарија се идентификувани дека шират...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најголем рејтинг има ВМРО-ДПМНЕ, втора е СДСМ, Левица четврта: Анкета на ИПИС

Редакција
На прашањето „За која партија би гласале доколку следната недела има парламентарни избори“, најмногу испитаници, 20 проценти одговорле ВМРО-ДПМНЕ, 12,9% СДСМ, 6,5% ДУИ, 3,3% Левица,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Буџетските средства од ДИК за партиите делени без јасни критериуми, велат од Државна ревизија

Редакција
Постоење на необјективни и јасно мерливи критериуми за распределбата на јавните средства за платено политичко рекламирање и за распределба на дополнителните средства за вториот круг...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема согласност од сите партии за заедничка средба на тема уставни измени, вели Пендаровски

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски смета дека во моментот нема согласност од сите политички чинители за да се одржи кај него средба на која би се зборувало...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лидерите на партиите на Албанците од Македонија со Рама разговарале за уставните измени и за европската иднина на двете земји

Редакција
За средбата на албанскиот премиер Еди Рама, на која беа поканети лидерите на политичките партии на Албанците во Македонија, доцна синоќа објава на Фејсбук имаше...
Македонија

Средбата на албанските парти од Македонија со Рама била новогодишна, вели Османи

Редакција
Лидерите на политичките партии на Албанците во земјава утре се очекува да заминат на средба во Тирана на покана на албанскиот премиер Еди Рама. Министерот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски ќе свика лидерска средба за 7. ноември

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски ќе испрати покана до парламентарните политички партии за лидерска средба, што ќе се одржи в понеделник, на 7 ноември, во Собранието. Средбата...