еМагазин

Tag : партии

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Прв пат во историјата вонредна состојба: Не е време за партиски препукувања

Редакција
Прв пат во историјата на нашата земја е прогласена вонредна состојба поради заканата од корона вирусот. Позитивна работа во овој момент е што државата ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

Изборите се понеизвесни: Мораториум на сите активности на политичките партии до 22 март

Редакција
Премиерот Оливер Спасовски денеска на прес-конференција соопшти дека утрово разговарал со лидерите на политичките партии и дека до 22 март ќе има мораториум на сите...
Македонија

До ДИК доставени кандидатски листи од 15 коалиции и партии

Редакција
До Државната изборна комисија (ДИК) до синоќа на полноќ кандидатски листи доставиле 15 коалиции и партии, најмногу од нив имаат доставено кандидатски листи за сите...
Македонија

(Видео) Спасовски: Партиите да ја прилагодат изборната кампања согласно препораките за корона вирусот

Редакција
Техничкиот премиер Оливер Спасовски по средбата со партиските лидери одржа прес-конференција на која кажа дека ги информирал за состојбата со корона вирусот и изрази задоволство...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Владата одговорна за корона вирусот, партиите не толку: Кој ќе ги натера граѓаните да излезат на избори?

Редакција
Би излегле ли граѓаните на избори доколку дојде до распламтување на заразата од корона вирусот е прашање на кое е извесен негативен одговор посебно во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Прво пасоши, сега кокаин: Кога партиите се караат на „грбот“ на МВР

Редакција
Македонија е меѓу ретките земји во светот за злоупотреба на институтциите за политички цели, односно во пресрет на избори, а најсвеж пример за тоа е...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Султан“ партии: Каква моќ има Зоран Заев во СДСМ

Редакција
Како Македонија да стане подемократско општество, кога политичките партии во земјава не се демократизираат самите себе. Водечките партии во земјава експертите ги нарекуваат и „султан“...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поради „скриена амнестија“: Партиите на Албанците без подршка за последната верзија на Законот за ЈО

Редакција
Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска изјави дека за нив е прифатлив само синоќешниот договорен текст на Законот за јавното обвинителство, а...
Македонија

Граѓаните преку буџетот ќе платат 400 милиони денари за медиумската изборна кампања на партиите

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) планира за изборните активности за претстојните предвремени парламентарни избори да потроши 571 милион и 500 илјади денари. Од нив, најголем дел...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој со кого ќе коалицира, можни ли се изненадувања кај СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и формирање втор албански блок

Редакција
Лидерите на политичките партии СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не откриваат дали и кога ќе коалицираат, пред или после изборите. Тие се уште ги разгледуваат опциите...