еМагазин

Tag : потпис

Интервју

Силјановска-Давкова за МИА: Новото име е правен факт и јас ќе потпишувам укази со него, ако станам претседател

Редакција
Поголема проактивност во вршењето на функцијата, доколку биде избрана за претседател на државата, најавува кандидатката Гордана Силјановска-Давкова, која ја има поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во...
Македонија

Собранието освои повеќе закони вратени од Иванов, меѓу кои и законите за електронски комуникации и за ОТА

Редакција
Собранието, во рамки на денешната 94 седница усвои повеќе закони кои претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише и ги врати назад до пратениците, меѓу...
Македонија

Законите што не ги потпиша Иванов денеска повторно пред пратениците

Редакција
Законите кои претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише и ги врати во Собранието, меѓу кои и за заштита од дискриминација, за ОТА и електронски...
Македонија

Џафери:  Двотретинските закони ќе се сметаат за донесени, останатите се враќаат во собраниска процедура

Редакција
Законите што не добија потпис од претседателот Ѓорге Иванов, а беа донесени со двотретинско мнозинство ќе се сметаат за донесени, а останатите закони ќе бидат...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Законот за јазици без потпис на Иванов, објавен во Службен весник

Редакција
Во денешното издание на Службен весник, е објавен Законот за јазици, со што албанскиот јазик официјално станува втор службен јазик во Македонија. Законот е објавен без...
Македонија ТОП СТОРИИ

Иванов го потпишал Законот за амнестија

Редакција
Законот за амнестија кој го изготви Координативно тело за помирување, вчера е објавен во Службен весник. Тоа значи дека Указот за прогласување за овој закон...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе го потпише ли Иванов Законот за амнестија?

Редакција
Откако во македонското Собрание со големо мнозинство од 95 гласа ЗА беше изгласан Законот за амнестија за обвинетите од настаните во Парламетот од 27 април...