еМагазин

Tag : Рената Дескоска

Македонија

Дескоска смета дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи е противуставен

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска, која е и универзитетски професор по уставно право, се огласи на својот Фејсбук профил за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за технички...
Македонија

Дескоска им пиша на претседателите на судовите за несовесно вршење на функцијата

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска испрати циркуларно писмо до сите претседатели на судовите и до претседателот на Судски Совет на Македонија. Во писмото, министерката укажува...
Македонија

Дескоска: Очекувам Џолев да протестира за застарените предмети во неговиот суд

Редакција
Многу е лесно да протестирате и да дадете поддршка на некој што протестира. Многу е потешко да протестирате за морални вредности, изјави попладнево министерката за...
Македонија

Нема никакво поместување за разликите помеѓу власта и опозицијата за иднината на СЈО

Редакција
Нема никакви поместувања во однос на разликите меѓу власта и опозицијата околу Законот за јавно обвинителство, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска, по завршувањето...
Македонија

Дескоска: Нема законска можност за помилувања од Иванов

Редакција
Постапка за помилување може да се води единствено преку Министерството за правда, од каде, како што велат досега не се стигнати барања за помилувања на...
Македонија

Џафери до Дескоска: Собранието не работи според нечии претензии, било да се на министер

Редакција
Претседателот на Собранието, Талат Џафери реагираше на изјавата на министерката за правда, Рената Дескоска која побара, тој да свика седница, доколку се обезбеди двотретинско мнозинство...
Македонија

Министерство за правда: Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ пристигнаа по ТВ-дуелот

Редакција
Амандманите за законот за јавно обвинителство на ВМРО-ДПМНЕ пристигнале до Министерството за правда по завршувањето на ТВ дуелот меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ,...
Македонија

Министерство за правда го демантира Мицкоски: Амандмани за Законот за јавно обвинителство не се доставени

Редакција
Од Министерството за правда вечерва соопштија дека ВМРО-ДПМНЕ не доставило амандмани за предлог законот за јавно обвинителство, откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во дуелот...
Македонија

СЈО ќе се спои со Обвинителство, најави Дескоска

Редакција
Со новите два законски текста кои веќе се готови, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе биде дел од Основното јавно обвинителство, изјави министерката за правда Рената...
Македонија

Дескоска: Грчкото министерство за правда сѐ уште без одговор на барањата за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Редакција
Министерството за правда на Грција сѐ уште е без одговор на барањата за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски, што се клуч во судскиот...