еМагазин

Tag : САСА

БАШ НИ Е ЌЕФ

Жителите на Македонска Каменица ќе добијат нов дигитален рендген апарат – донација од Рудник САСА

Редакција
Во рамки на својата континуирана поддршка на локалната заедница, Рудник САСА и групацијата Центар Азија Металс донесоа одлука за реализација на донација која треба да...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Рудник САСА обезбеди празнични парични награди за сите вработени, пакетчиња за сите деца и пакети за лицата во социјален ризик во локалната заедница

Редакција
И оваа година, рудникот САСА ја продолжи традицијата на новогодишно дарување, со што вработените и сите членови на локалната заедница имаат можност да ги прослават...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Отвори очи и со памет! Во сообраќајот не си сам – проект на Рудник САСА, Општина Македонска Каменица и МВР за поголема безбедност во сообраќајот

Редакција
По повод 19. Ноември, прогласен од Обединетите Нации за Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи, рудникот за олово и цинк САСА, во...
Бизнис

Трендафилов: Со грижата за вработените и нивната благосостојба, САСА е пример кој треба да го следат и останатите компании од домашната индустрија

Редакција
Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Слободан Трендафилов, придружуван од претседателот на гранскиот синдикат на индустријата, енергетиката и рударството (СИЕР), Игор Ѓерасов и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

САСА ја доби националната награда за најдобро имплементиран систем за безбедност и здравје при работa за 2023 година

Редакција
Рудникот за олово и цинк САСА од Македонска Каменица е највисоко рангираниот деловен субјект во годинешниот избор на компании со најдобро имплементиран систем за безбедност...
Локално

САСА го одбележува Денот на рударите со награди за вработените и донација за поголема безбедност во сообраќајот

Редакција
Традиционално и оваа година, во пресрет на 28 Август – Денот на рударите, рудникот САСА, за своите над 760 вработени обезбеди парични награди и пригодни...
Интервју

Талевски, МАР: Со инвестиции во одржлив развој и одговорно работење домашната рударска индустрија ќе го добие местото во општеството што го заслужува

Редакција
Актуелните кризи со кои се соочува македонската економија не го заобиколија рударскиот сектор, но тој уште еднаш покажа дека е витална стопанска гранка која може...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Празничен бонус за вработените, новогодишни пакетчиња за децата и пакети за социјално ранливите групи во заедницата од Рудник САСА

Редакција
Покрај поддршката што ја дава во текот на целата година, во пресрет на новогодишните и божиќните празници рудникот САСА обезбеди пригодни подароци за различни групи...
Бизнис

Пет години од влезот на ЦАМЛ во САСА: 52 милиони долари веќе инвестирани во одржлив развој и дополнителни вложувања планирани за наредните години

Редакција
Рудникот САСА ја одбележа 5-годишнината од приклучувањето кон Централ Азија Металс (ЦАМЛ) – специјализирана рударска компанија со седиште во Лондон, Велика Британија. Најголемиот македонски рудник...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Крис Колбурн нов генерален директор на САСА

Редакција
На први септември, Крис Колбурн се приклучи на рудникот за олово и цинк САСА од Македонска Каменица, како нов генерален директор, информираат од компанијата. Досегашниот...