еМагазин

Tag : Титов Врв

Локално ТОП СТОРИИ

Спасувачка акција на Шар Планина: Планинар се повредил во подножјето на Титов Врв

Редакција
Во Центарот за управување (ЦУК) со кризи денеска околу 14 часот на Единствениот повикувачки број за итни случаи – 112, е добиен повик за повреден...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ПК Љуботен организира традиционално искачување на Титов врв

Редакција
Планинарски клуб „Љуботен“ од Тетово в недела на 28 мај по 41. пат го организира традиционалното искачување на Титов Врв, највисоката точка на Шар Планина....
Локално ТОП СТОРИИ

Федерацијата за планинарство во полиција го пријави демолирањето на кулата на Титов врв

Редакција
Федерацијата за планинарство денеска поднесе и официјална пријава до полицијата за демолирањето на кулата на Титов врв. Пријавата е поднесена во СВР Тетово каде е...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Искуство од 40. традиционално искачување на Титов Врв: „Небото над Шар Планина го распаруваа грмотевици, а планината побеле од град“

Редакција
40. традиционално искачување на Титов Врв, помина во исклучително лоши временски услови. Тоа и се очекуваше, имајќи ја предвид прогнозата за во неделата (29 мај),...
Локално

ПК Љуботен: Голема количина снег долж патеката за искачување на Титов врв

Редакција
Планинарскиот клуб Љуботен на одржаната прес-конференција во пресрет на 38-то традиционално искачувањето на Титов врв овој викенд со напомена до учесниците да бидат внимателни на...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Кој сака да предизвика етничка и верска нетрпеливост со поставување на спомен плоча на кулата на Титов Врв?

Редакција
Планинраско-еколошкото друштво ПЕД „Аргентус моунт“ реагира на поставената спомен-плоча на надворешниот ѕид на планинарската кула на Титов врв, чија што градежна реконструкција беше неодмна завршена. Нивната...
Ретро

(Фото) Како се градела кулата на Титов Врв во 1956 година

Редакција
Планинарско-еколошкото друштво „Аргентус Маунт“ од Тетово, објави фотографии од изградбата на кулата на Титов Врв во 1956 година. Со фотографиите е објавен и текст од...