еМагазин

Tag : вина

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Редакција
Две вина на „Tikveš Châteaux & Domaines“ освоија златни медали на натпреварот што го организира реномираниот француски магазин „Terre de vins“ (Земја на виното), информираат...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонските вина промовирани пред светската јавност на „ProWein 2024“

Редакција
Македонските вина се претставуваат на најпознатиот меѓународен саем за вино и жестоки пијалаци „ProWein 2024“, кој од 10 до 12. март, се одржува во Дизелдорф,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Исклучителен успех за вината на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ на „Мундус Вини 2024“

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ ја започна сезоната на интернационални вински натпревари за оваа година постигнувајќи исклучителен успех на еден од најпрестижните и најкредибилните светски вински натпревари ...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) По петти јубилеен пат обележан Светскиот ден на вранецот

Редакција
Светскиот ден на вранецот е манифестација која е востановена пред пет години по иницијатива на здружението „Вина од Македонија“, а во соработка со регионални здруженија...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Светската филмска елита уживаше во врвните вина на „Тиквеш“

Редакција
Оскаровецот Питер Бижу, добитник на наградата „Златна камера 300 за животен опус“ на 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, заедно со...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Голем успех на вината на „Тиквеш“ на „Mundus Vini” во Германија

Редакција
На пролетното издание на еден од најкредибилните вински натпревари во светот – „Mundus Vini“ 2023, вината на „Tikveš“ и „Tikveš Châteaux&Domainеs“ освоија една специјална награда,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Соработникот на Димова, второобвинетиот Гочев призна вина, таа и Павлиду не

Редакција
Второобвинетиот Александар Гочев, кој се товари за кривично дело „измама“ во случајот со „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „измама“ на штета на средства...
Македонија ТОП СТОРИИ

Момчето кое во сообраќајна несреќа ја усмрти 24-годишната Викторија од Радовиш, призна вина

Редакција
Јордан Ѓоргиев (22) призна вина за предизвикување на сообраќајната несреќа кај Сити Мол, во која загина 24-годишната Викторија Николова, а нејзиното момче Леонид Даов беше...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Голем успех за вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ на престижни меѓународни натпревари во Франција и Кина

Редакција
Продолжува големиот успех на вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“. На две престижни меѓународни натпреварувања, што се одржаа во Кина и во Франција,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Четири златни медали и една специјална награда за вината на „Tikveš Châteaux&Domainеs“ на престижниот „Мундус Вини“ во Германија

Редакција
Вината на „Tikveš Châteaux&Domainеs“ добија уште една важна потврда на својот исклучителен квалитет на еден од најпрестижните и најголеми вински натпревари во светот – „Мундус...