еМагазин

Tag : асном

Македонија ТОП СТОРИИ

Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден била привремена

Редакција
Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер со цел да се реализира посетата на претседателот...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Поставено спомен обележјето за АСНОМ во манастирот Прохор Пчински

Редакција
Во параклисот на манастирот Прохор Пчински во Република Србија денеска е поставена спомен плочата за одржувањето на ова место на првото заседание на АСНОМ на...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Посмртните останки на Панко Брашнаров, кој го отвори првото заседание на АСНОМ останаа во Загреб

Редакција
Панко Брашнаров македонски комунист, член на првиот Централен комитет на ВМРО (Обединета) и потпретседател на Президиумот на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија (АСНОМ),...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Како изгледа новиот булевар АСНОМ во Скопје, по кој ќе може да се вози од утре

Редакција
Од Град Скопје информираат дека од утре ќе може да се вози по новиот булевар АСНОМ. „Град Скопје викендов ја заврши првата фаза од реконструкцијата...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Ден на Републиката – одбележување на двата историски Илиндена

Редакција
Денеска се чествува Денот на Републиката – 2 Август, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ. Почетокот на Илинденското...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Бауер БГ“ го доби тендерот на Град Скопје за изградба на булевар АСНОМ вреден 822.000 евра

Редакција
Град Скопје по распишаниот тендер за изградба на булевар АСНОМ, прва фаза од крстосница со булевар Србија до крстосница со улица Васко Карангелески склучи договор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието го усвои и вториот нацрт-амандман на Уставот што се однесува на АСНОМ

Редакција
Собранието вечерва со 65 гласа „за“, 18 „против“ и 8 воздржани го усвои нацрт-амандманот XXXIV на Уставот на Репубпика Македонија. Претпладне пратениците го усвоија и...
Македонија ТОП СТОРИИ

На собраниската Комисијата помина и нацрт амандманот за Преамбулата и АСНОМ

Редакција
Со девет гласа „за“ и седум „против“ попладнево помина и вториот нацрт амандман за уставни измени во собраниската Комисија за уставни прашања. Со вториот нацрт...
Македонија

Почнува втората фаза од постапката за менување на Уставот

Редакција
Собраниската Комисија за уставни прашања денеска ќе ја започне расправата за четирите нацрт-амандманите на Уставот согласно Договорот од Преспа, која треба да трае 12 дена....
Македонија ТОП СТОРИИ

И АСНОМ и Рамковниот договор во Преамбулата на Уставот: Што пишува во нацрт-амандманот

Редакција
Четирите нацрт-амандмани со кои ќе се менува Уставот, што е предвидено со договорот за името со Грција, откако беа усвоени од Владата, се веќе пристигнати...