еМагазин

Tag : автори

БАШ НИ Е ЌЕФ

Отворен повик за автори со креативни документарни проекти за учество на МакеКоПроДокс Форум 2024

Редакција
МакеКоПроДокс форумот на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ има за цел да развие стратешки план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм помеѓу земјите...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Европска награда за три македонски драми

Редакција
Европската мрежа за современа драма и превод „Еуродрам“ го соопшти изборот на најдобри нови драмски дела на европско ниво за 2024 година. Меѓу нив се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се јавија авторките на учебникот по Историја и општество, немале можност да го видат пред печатење

Редакција
По бројните негативни коментари за грешките и лошите преводи во јавноста и на социјалните мрежи за учебникот по Историја и општество за петто одделение, со...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Нови наслови од македонски автори во издание на Паблишер

Редакција
Македонската книжевна сцена е како неисцрпен рудник. Со секоја нова книга на површината се изнесуваат нови богатства. Паблишер секогаш се грижи да ги препознае ваквите...
МАКЕДОНСКО

Голем интерес за изработка на илустрации за проектот „Современи бајки од Македонија“: Пристигнаа 96 апликации од 61 автор

Редакција
На отворениот повик за илустратори и дизајнери пристигнаа 96 апликации од 61 автор од земјава за изработка на илустрации на четирите современи приказни „Бакнежот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Режисерите на „Медена земја“ на пред-оскаровски панел со Алмодовар и авторите на филмовите за „најдобар интернационален филм“

Редакција
Режисерката Тамара Котевска и режисерот Љубомир Стефанов учествуваа и во пред-оскаровски панел со останатите автори на филмовите номинирани во категоријата „Најдобар интернационален филм“. „Медена земја“...
Забава ТОП СТОРИИ

Заедно да гледаме и да навиваме за „Медена земја“: Во МКЦ музичко изненадување од дел од авторската екипа на филмот

Редакција
Младинскиот културен центар (МКЦ) организира заедничко гледање на Оскарите. Од таму ја објавија програмата на нивната фексбук-страница за вечерва. „22:00 – red carpet (најбољи у...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Екипата на „Медена земја“ дел од пред-оскаровскиот настан со авторите на филмовите од категоријата „најдобар документарен филм“

Редакција
Екипата на „Медена земја“ беше дел од пред-оскаровскиот настан со останатите автори на филмовите од категоријата „најдобар документарен филм“. На настанот дебатираа авторите на филмовите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Кооперација“, нова платформа за споделување на ставови, авторски текстови и слики

Редакција
Kooperacija.mk е нова платформа за споделување на ставови, авторски текстови и слики. Идејата на Кооперација.мк е да им даде платформа на авторите, преку која ќе...