еМагазин

Tag : Азир Алиу

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил разрешениот министер Азир Алиу од Алијанса за Албанците

Редакција
Азир Алиу, кадар на владејачката Алијанса за Албанците (АА), е разрешен од министерската позиција во Министерството за информатичко општество и администрација. Тој беше разрешен заедно...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со 62 гласа „за“ разрешени министрите на АА, Меџити и Алиу

Редакција
Со 62 гласа „за“ синоќа во македонското Собрание беа разрешени министрите на владејачката Алијанса за Албанците (АА), министерот за здравство, Фатмир Меџити и министерот за...
Македонија ТОП СТОРИИ

До Собранието поднесен предлог за разрешување на министрите Меџити и Алиу

Редакција
Техничкиот премиер Талат Џафери денеска достави допис до претседателот на Собранието, Јован Митрески, со кој се предлага Собранието, на првата наредна седница, да ги разреши...
Македонија ТОП СТОРИИ

Алијанса за Албанците најде замена за министрите Меџити и Алиу, кои застанаа на страната на Таравари

Редакција
Несогласувањата на претседателот на владејачката Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари и поранешниот лидер, Зијадин Села, се прелева и во техничката влада. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Министрите...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Министрите Меџити и Алиу пред разрешување поради несогласувањата на Таравари и Меџити

Редакција
Како и што најави еМагазин пред неколку дена, поради несогласувањата на претседателот на владејачката Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари и поранешниот лидер, Зијадин Села,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Меџити и Алиу нема да поднесат оставки, ќе бидат ли сепак сменети?

Редакција
Откако денеска од владејачката Алијанса за Албанците (АА) побараа оставки од партиските кадри, министерот за здравство Фатмир Меџити и министерот за информатичко општество и администрација...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Конечен став за забраната на Тик Ток по координација на правосудните, образовните и безбедносните институции

Редакција
Министерот за информатичко општество и администрација (МИОА), Азир Алиу вели дека конечен став околу иницијативата за забрана на социјалната мрежа Тик Ток во државава ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе се формира Агенција за дигитализација, една од целите ќе биде сајбер безбедноста

Редакција
Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу на денешната прес-конференција во Владата информира дека за период од една година ќе биде завршен процесот за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Го советувал и Груевски: Кој е Азир Алиу, кандидатот за министер за информатичко општество и јавна администрација на Алијанса за Албанците

Редакција
Азир Алиу, кој моментално работи како професор на Факултетот за компјутерски науки и технологија при Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово е кандидат за министер за...