еМагазин

Tag : балет

ЖИВОТ

Почина Натка Пенушлиска-Митровска, примабалерина, доајен на македонскиот балет

Редакција
НУ Национална опера и балет со длабока тага и жалење ја прими веста за заминувањето на Натка Пенушлиска-Митровска, примабалерина, информираат од таму. Натка Пенушлиска Митровска...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Балетот „Госпоѓиците од Авињон“ синоќа со овации беше награден од публиката во Центарот за култура во Битола

Редакција
Балетот „Госпоѓиците од Авињон“ синоќа со овации беше награден од публиката во Центарот за култура во Битола. Ова музичко-сценско дело изведено од Националната опера и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Кината, театрите, балетот ќе работат со 30 отсто од капацитетот на салите

Редакција
На веб страницата на Владата се објавени измените и дополнувањата на општиот дел од протоколот за начинот и условите за организација на настани (како Прилог...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

Сонот стана реалност: Стефанија Гештарска стана првата македонска балерина која се вработи во светски познатиот театар Бољшој

Редакција
Балерината Стефанија Гаштарска стана првата балерина од Македонија која се вработи во светски познатиот театар Бољшој, во Москва. Со ова, сонот стана реалност на Гаштарска...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Интернационалниот танцов натпревар „Стејџ 2019“ ја собра европската балетска и танцова елита на едно место во Скопје

Редакција
На 2 ноември 2019 год во Националната опера и балет на големата сцена се оддржа Интернационалниот балетски и танцов натпревар „Стејџ“ во организација на балетскиот...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Успешно заврши Летната балетска школа на ,,Еуролинк осигурување’’

Редакција
Вчера во големата балетска сала при ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“, се одржа завршниот час од Летната Балетска школа организирана од Еуролинк Осигурување. Балетската школа...
Локално

Жена нападнала малолетно девојче пред очите на мајката поради часови за балет

Редакција
На 26.12.2018 година во 21,00 часот М.Ш.(37) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 20,10 часот на “Кеј 13-ти Ноември“ во Скопје нејзината малолетна ќерка...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Македонско девојче прогласено за најдобар ученик во светски познатото балетско школо Бољшој

Редакција
Балерината Стефанија Гаштарска од Македонија која учи во главното државно балетско училиште Бољшој во Москва, едно од најпознатите училишта за балетски уметници во светот, е...