еМагазин

Tag : БДП

Свет

Банката на Англија предвидува пад на БДП на Велика Британија од 14%

Редакција
Банката на Англија предвидува пад на бруто домашниот производ (БДП) на Велика Британија од 14 отсто, поради економската криза предизвикана од пандемијата на новиот коронавирус,...
Бизнис

БДП годинава ќе се намали за 3,4%, прогнозираат од Министерството за финансии

Редакција
Економската активност во државава ќе се намали за 3,4 проценти како последица на кризата со Ковид -19, а стапката на инфлација ќе има надолна ревизија...
Бизнис

Народна банка очекува пораст на БДП од 3,5 отсто

Никола Осило
Растот на економијата се очекува да достигне 3,5 отсто согласно со проекциите, оценува Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, кој смета дека и монетарната...
Бизнис

Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот кваратл

Редакција
Бруто-домашниот производ (БДП) во второто тримесечје од 2019 година е зголемен за 3,1 отсто, објави Државниот завод за статистика. Најголем пораст е забележан во секторите:...
Бизнис

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто, најголем во земјоделството и градежништвото

Редакција
Државниот завод за статистика објави дека растот на бруто-домашниот производ (БДП) во првиот квартал годинава е 4,1 отсто. Според податоците во првото тримесечје годинава, најголем...
Бизнис

НБРМ: Во третиот квартал растот на економијата над очекуваното, во четвртиот продолжуваат поволните движења

Редакција
Растот на економијата во третиот квартал од минатата година е над проекцијата на Народната банка на Република Македонија, а НБРМ очекува поволните движења во економијата...
Бизнис

Повеќе од една милијарда евра во патна инфраструктура во должина од 987 километри

Редакција
Една милијарда и 270 милиони евра се предвидени за инвестиции во патната инфраструктура, рече денеска премиерот Зоран Заев на прес-конференција која беше посветена на изградени...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија годинава ќе ја заврши со најслаб раст на БДП во регионот и Европа

Редакција
Изминатата 2018 година е успешна на економски план само за функционерите на СДСМ кои се богатеа преку криминалните тендери или иновативните грантови кои сами на...
Бизнис

Корупцијата и бирократијата ја сместија Македонија на 68. место на листата на Форбс на најдобри земји за бизнис

Редакција
Македонија е рангирана на 68. место на листата на Форбс за водење бизнис, која е составена врз основа на 15 фактори, вклучувајќи имотни права, даноци, технологија, ниво...
Бизнис

Раст од 3 отсто: Уметниците и семејните компании го „пумпаат“ македонскиот БДП

Никола Осило
Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за третото тримесечје од 2018 година е 3 %. Во третото...