еМагазин

Tag : богданци

ЧИСТА ОКОЛИНА

Ветерниот парк „Богданци“ во јануари произведe двојно повеќе струја од планот

Редакција
Ветерниот парк Богданци во јануари годинава произведе речиси двојно повеќе електрична енергија од планираното, односно имаше 95% натфрлање на планот, информираат од ЕСМ. „Минатиот месец...
Бизнис

ЕСМ распиша тендер за проширување на Ветерниот парк Богданци

Редакција
АД ЕСМ објави повик за претквалификација за инженеринг, набавка и изведба – ЛОТ1 (ветерни турбини и фундаменти) и ЛОТ2 (пристапни патишта, кабелска мрежа) за проектот...
БЕНЧМАРК

За Мерка 3 од ИПАРД Програмата 2014-2020 денеска ќе се зборува во Кочани, а во петок во Богданци

Редакција
Телото за управување со ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, денеска и утре ќе ја претстави Мерка 3 во градовите Кочани и Градско....
Локално

Пронајдени делови од човечко тело кај Богданци

Редакција
Во атарот на Богданци вчера бил пронајден човечки череп, коска и делови од облека, соопштија СВР Струмица. Пронаоѓањето на делови од човечко тело било пријавено...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Жикол“ го доби тендерот на општина Богданци за реконструкција на локален пат вреден 345.000 евра

Никола Осило
Општина Богданци по распишаниот тендер за реконструкција на локален пат Стојаково-Селемли склучи договор со друштвото за градежништво и трговија „Жикол“ ДООЕЛ експорт импорт Струмица. Вредноста...
Локално

Избувна голем шумски пожар во близина на ветерниците кај Богданци

Редакција
Голем шумски пожар избувна во близина на ветрниците кај Богданци, но поради непристапниот терен засега не може да интервенираат противпожарните единици. Веста за МИА ја...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) И Богданци има џиновско велигденско јајце

Редакција
И во Богданци, како и во Свети Николе во центарот на Општината за големиот христијански празник Велигден, е поставено големо велигденско јајце. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Галерија)...
Убава приказна

Запознајте го младиот уметник Дејан Мачуков

Редакција
Дејан Мачуков е роден 23.07.1994 година во Скопје. Моментално живее и работи како професор по ликовна уметност во средно училиште во Богданци, Македонија. Во 2017...