еМагазин

Tag : црква

Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Апел за помош за Црквата Св. Архангел Гаврил во Ченто

Редакција
Црквата Св. Архангел Гаврил во населбата Ченто – кај паркчето Финско има потреба од озвучување кое ќе се користи за неделните и празничните Богослужби. Секој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поставени, па остранети знамињата на Албанија и на УЧК на црквата Св. Атанасиј во Тетово

Редакција
Нова провокацијата во Тетово. Вчера на куполата на Св. Атанасиј беше поставено знамето на Албанија, а на влезот на црквата знаме на терористичката УЧК. Денеска...
Да помогнеме

Да помогнеме да се доизгради црквата во Лешок

Редакција
Црковниот одбор на црквата во селото Лешок, посветена на Свети Никола Мирликијски Чудотворец, ги повикува сите православни Христијани во Македонија и низ светот да помогнат...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Брачен пар и нивната неродена ќерка се меѓу загинатите во нападот на православната црква во Газа

Редакција
И брачен пар и нивната неродена ќерка се меѓу загинатите во нападот на грчката православна црква, Св. Порфириј во Газа, пренесуваат светските медиуми. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачки видеа) И деца загинаа во нападот на православната црква во Газа

Редакција
Во нападот на грчката православна црква, Св. Порфириј, во Газа загинаа најмалку 18 лица, меѓу кои и осум деца, соопштија палестинските власти. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Вознемирувачки...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачки видеа) Израел ја бомбардираше најстарата христијанска црква во Газа, во која се засолнати Христијани и Муслимани

Редакција
Израел синоќа ја бомбардираше најстарата христијанска црква во Газа, грчката православна црква, Св. Порфириј, во која се засолнати палестински Христијани и Муслимани, соопштија палестинските власти,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Осветена првата македонска православна црква во Хрватска, „Св. Злата Мегленска“

Редакција
Првата македонска православна црква во Хрватска, „Св. Злата Мегленска“ е осветена вчера во Загреб, а на свеченоста по осветувањето, премиерот Андреј Пленковиќ во име на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Осветна новата македонска православна црква, Св. Кирил и Методиј во Дортмунд

Редакција
На 30 април во Дортмунд, Германија се освети новата Македонска православна црква. Чинот на осветување го изврши неговото блаженство архиепископот Охридски и македонски и на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео+Фото) Пендаровски на средба со вселенскиот патријарх Вартоломеј: Целосното заокружување на процесот на автокефалност е и од врвен национален интерес

Редакција
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Истанбул остварил средба со Неговата Сесветост г.г. Вартоломеј Први, Архиепископ Константинополски на Нов Рим и Вселенски патријарх. На...
Македонија ТОП СТОРИИ

Чешко-словачката црква ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА под името „Православна црква на Северна Македонија“

Редакција
Светиот синод на Православната црква на Чешка и Словачка минатата недела донесе одлука за „признавање на автокефалноста на Православната црква на Северна Македонија“, објави порталот...