еМагазин

Tag : даноци

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе падне ли Владата на колена пред банките и богатите за оданочувањето на капиталните добивки и депозитите?

Никола Осило
Веќе со години во Македонија се зборува за воведување данок на штедните влогови во банките и на капиталните добивки, а со цел да се стимулираат
Бизнис

Нова листа должници на УЈП: Над 4.500 граѓани и фирми должат 163 милиони евра

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави листата на должници бр.09/2019 за долгови доспеани до 31.05.2019 и неплатени до 31.08.2019 година по основ на ДДВ,
БЕНЧМАРК

Владеење на правото, стабилни даноци: Економијата во пресрет на ЕУ

Редакција
Инвестициите во Хрватска не дојдоа веднаш откако државата стана членка во Европската Унија, туку две години подоцна кога инвеститорите почувствуваа одредена стабилност, рече консултантката од
Спорт ТОП СТОРИИ

Владата воведува даночни ослободувања за спортски федерации, клубови и активни спортисти

Никола Осило
Министерството за правда, врз основа на предлогот на Агенцијата за млади и спорт, не денешната владина седница го поднесе на разгледување предлог-законот за изменување и
Бизнис ТОП СТОРИИ

Јавните претпријатија рекордери во неплатени даноци, а власта ги трупа со заменици директори

Никола Осило
Управата за јавни приходи ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 31.10.2018 и неплатени до 31.01.2019 година по основ на ДДВ, данок
Бизнис

Листа на должници на УЈП: Граѓани и фирми должат 161 милион евра неплатени даноци и придонеси

Никола Осило
Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави новата листа на должници за долгови доспеани до 31.10.2018 и неплатени до 31.01.2019 година по основ на ДДВ,
Македонија

Даночен инспектор во УЈП обвинет за примање поткуп: „Ќарил“ 5.000 евра

Редакција
Oсновното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 4 во врска со
Бизнис

Многу даноци, многу нејаснотии: УЈП со брошури ги запознава граѓаните со оданочувањето

Никола Осило
Заради запознавање на граѓаните со оданочувањето на одделните видови на доход (примања) согласно новините во Законот за данокот на личен доход кој се во примена од 1
Бизнис ТОП СТОРИИ

Новата година носи нови даноци: За приход од 100.000 денари ќе се плаќа данок од 10.800 денари

Никола Осило
Од денеска стапува на сила новиот закон за данок на личен доход со кој се укинува рамниот данок и се воведува прогресивно оданочување. Според новата
Бизнис

По реaкцијата на граѓаните, пензионерите за сега „куртулија“ да не се регистрираат за е-персонален данок

Редакција
За седум години е одложена обврската пензионерите да се пријавуваат во електронскиот систем за даноци во УЈП, кои не остваруваат друг приход освен пензија, информира