еМагазин

Tag : дивоградби

Бизнис

Утврдени условите за легализација на дивоградби изградени до 1 октомври годинава

Редакција
Владата го утврди Предлог – законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, со кој се предвидува можност за легализација на дивоградби од значење...
Бизнис

Охрид СОС алармира: Јавноста не е запознаена со новиот предлог-закон за легализација на дивоградби

Редакција
Охрид СОС на нивната фејсбук-страница, но и до Министерство за транспорт и врски регира во врска со новиот предлог-закон за легализација на дивоградби кој се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Уште не се знае колку дивоградби ќе се уриваат во Охрид

Редакција
Со бројот на дивоградби во Охрид и долж брегот на езерото не треба да се шпекулира оттаму што со регистарот на дивоградби не може да...
Локално ТОП СТОРИИ

Почна уривањето на дивоградбитe во Охрид

Редакција
Општина Охрид денес ја започна најавената акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на општината, во согласност со законските процедури и Акцискиот план за...
Македонија

Георгиески: Ќе се уриваат не само платформите, туку и дивоизградени тераси и објекти

Редакција
Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески денеска категоричен во изјавата дека изминат е периодот на преговори, договарања и молења со сопствениците на дивоградбите, најавувајќи дека активностите...
Бизнис

Угостителите од Охрид се пишманија за најавите за самоиницијативно уривање на дивоизградените платформи на брегот на езерото

Редакција
Охридските угостители ретерираат од најавите дека самоиницијативно ќе ги отстранат дивоизградените платформи поставени пред нивните кафулиња и ресторани на брегот на езерото. Во дописот испратен...
Македонија

Општина Охрид ќе постапи според мислењето на Антикорупциска за судирот на интереси во случајот Нефи Усеини

Редакција
Врз основа на јавно изнесениот став на Државната комисија за спречување на корупција на Република Северна Македонија на 16 јули 2019 година, во врска со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сопственикот на дивоградбата кај Стариот чинар, Усеини: Како закупец уредно 11 години ги подмирувам обврските за оспоруваната летна тераса

Редакција
Сопственикот на дивоизградениот објект кај Стариот чинар во Охрид, советникот Нефи Усени, со писмо до медиумите појаснува дека за летната тераса „Луна“ уредно на општината...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Едмонд Адеми, кој е во фокусот на јавноста за дивоградбите во Охрид

Редакција
По интервјуто за Радио Слободна Европа, и изјавата дека големите дивоградби во Охрид се бројат на прсти, министерот без ресор, задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми...
Македонија

Адеми до Милчин: Јас не го негирам постоењето на хотелска градба во Лагадин, или пицеријата кај Чинарот

Редакција
На острата реакција на професорот Владимир Милчин на својот Фејсбук профил му одговори министерот без ресор, задолжен за дијаспората, Едмон Адеми. “Жалам што професорот Милчин...