еМагазин

Tag : долгови

Локално

Двајца тепале скопјанец на улица поради нерасчистени долгови

Никола Осило
На 14.10.2019 во 14.17 часот во СВР Скопје, И.П.(31) од Скопје пријавил дека околу 12.50 часот на ул. „Ѓорѓи Димитров“, поради нерасчистени должничко-доверителски односи, бил
Локално

Му се заканувал со пиштол поради нерасчистени долгови

Никола Осило
На 22.09.2019 во 20.30 часот во Полициската станица Кисела Вода, И.И.(38) од село Јаболци пријавил дека околу 15.30 часот во с.Брезница Т.И. му упатил закани
Локално

Се тепале на улица поради нерасчистени долгови

Никола Осило
На 15.09.2019 околу 18.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„31“ во с.Волково бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу
БЕСПАРИЦА

Влада: Отписот на долговите за струја е мерка на социјално одговорни компании и не е на товар на граѓаните

Редакција
Владата, во консултација со ЕЛЕМ и ЕВН, информира дека отписот на долговите за електрична енергија се однесува на заостанатите долгови на граѓаните заклучно со август
БЕСПАРИЦА

И државната ЕЛЕМ ќе треба да отпишува долгови за струја, Анѓушев вели дека нема да се трошат пари од Буџетот

Редакција
Со најавената мерка за отпис на стари долгови за потрошена електрична енергија нема да има никаква помош кон компаниите, туку само кон граѓаните кои имаат
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Остана уште на Бонева да и се исплатат патни трошоци, унапред за 2019“: Твитер за долгот кон лозарите и отписот на долгови за струјата

Редакција
Министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски најави дека државата ќе го плати долгот на приватните винарии кон лозарите од над 1,5 милион евра.
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ајдее, Шилегов ќе ги простувал кафанските долгови на преку 200 граѓани“: Твитер за највата за отпис на долгови за струја

Редакција
Премиерот Зоран Заев на трибина во Охрид соопшти дека Владата на Република Македонија има прогрес во преговорите со ЕВН и ЕЛЕМ за бришење на долгови
БЕСПАРИЦА

Поддржан и дополнет предлогот за отпис на каматите од долгови

Редакција
Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска едногласно даде поддршка за предлог-законот за отпис на камати од долгови на граѓаните кон претпријатија кои извршуваат јавни
Бизнис ТОП СТОРИИ

Звучни имиња и фирми на новата листа на должници на УЈП

Редакција
На најновата листа должници на Управата за јавни приходи (УЈП), на која има 2.043 правни лица и 2.062 физички лица, традиционално доминираат јавните и државните претпријатија.
Бизнис ТОП СТОРИИ

Листа на должници на УЈП: Се намалува бројот на граѓани и фирми кои и должат на државата

Редакција
На најновата листа на должници бр.10/2018 на Управата за јавни приходи (УЈП) објавени се 2.043 должници – правни лица (помалку за 135 од претходната листа)