еМагазин

Tag : долгови

БЕСПАРИЦА

Што е збунувачки во Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови

Редакција
Институтот за истражување и анализа на политики – „Ромалитико“ го разгледа предлог законот за отпис на каматите и програмирање на долговите, и генерален заклучок е...
Бизнис

(Видео) Владата предлага закон за отпис на каматите и репрограмирање на долговите на граѓаните дадени на извршување

Редакција
Ќе се отпишуваат каматите за долгови дадени на извршување, што граѓаните ги имаат кон државен орган, јавно претпријатие или установа на централно или локално ниво...
Локално

Двајца тепале скопјанец на улица поради нерасчистени долгови

Никола Осило
На 14.10.2019 во 14.17 часот во СВР Скопје, И.П.(31) од Скопје пријавил дека околу 12.50 часот на ул. „Ѓорѓи Димитров“, поради нерасчистени должничко-доверителски односи, бил...
Локално

Му се заканувал со пиштол поради нерасчистени долгови

Никола Осило
На 22.09.2019 во 20.30 часот во Полициската станица Кисела Вода, И.И.(38) од село Јаболци пријавил дека околу 15.30 часот во с.Брезница Т.И. му упатил закани...
Локално

Се тепале на улица поради нерасчистени долгови

Никола Осило
На 15.09.2019 околу 18.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„31“ во с.Волково бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу...
БЕСПАРИЦА

Влада: Отписот на долговите за струја е мерка на социјално одговорни компании и не е на товар на граѓаните

Редакција
Владата, во консултација со ЕЛЕМ и ЕВН, информира дека отписот на долговите за електрична енергија се однесува на заостанатите долгови на граѓаните заклучно со август...
БЕСПАРИЦА

И државната ЕЛЕМ ќе треба да отпишува долгови за струја, Анѓушев вели дека нема да се трошат пари од Буџетот

Редакција
Со најавената мерка за отпис на стари долгови за потрошена електрична енергија нема да има никаква помош кон компаниите, туку само кон граѓаните кои имаат...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Остана уште на Бонева да и се исплатат патни трошоци, унапред за 2019“: Твитер за долгот кон лозарите и отписот на долгови за струјата

Редакција
Министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски најави дека државата ќе го плати долгот на приватните винарии кон лозарите од над 1,5 милион евра....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ајдее, Шилегов ќе ги простувал кафанските долгови на преку 200 граѓани“: Твитер за највата за отпис на долгови за струја

Редакција
Премиерот Зоран Заев на трибина во Охрид соопшти дека Владата на Република Македонија има прогрес во преговорите со ЕВН и ЕЛЕМ за бришење на долгови...
БЕСПАРИЦА

Поддржан и дополнет предлогот за отпис на каматите од долгови

Редакција
Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска едногласно даде поддршка за предлог-законот за отпис на камати од долгови на граѓаните кон претпријатија кои извршуваат јавни...