еМагазин

Tag : Емануел Макрон

БЕНЧМАРК

Што пишуваат француските медиуми за Македонија и противењето на Макрон

Редакција
Медиумите во Франција му посветуваат големо внимание на противењето на Париз за почеток на преговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија и Албанија, притоа
БЕНЧМАРК

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Редакција
Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по
Македонија

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

Редакција
Премиерот Зоран Заев останува оптимист за добивање позитивна одлука од Европскиот совет за датум за преговори и верува дека на 17 и 18 октомври ќе
Македонија

Макрон го загрижи Османи: Оптимист сум, но имам голема резерва поради Франција

Редакција
Неизвесно ќе биде до крај, вели вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи во пресрет на претстојниот Самиот на шефовите на држави на 17-18 октомври
Македонија

Меркел во обид да го убеди Макрон да не блокира, за Заев почетокот на преговори е заслужен

Редакција
Неизвесност, но и оптимизам ги одбележува последните денови во пресрет на Министерскиот состанок во Луксембург на кој ќе се одлучува за датумот за Северна Македонија
Македонија

Заев во Берлин на средба со Меркел и Макрон

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска во Берлин ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и со францускиот претседател Емануел Макрон. Средбата, како што информираат од
Свет

Макрон: Дел од нас изгоре со Нотр-Дам

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон на неговиот фејсбук-профил напиша дека со горењето на Нотр-Дам, изгорел и дел од нив. „Нотр-Дам е во пламен. Нашите мисли се
Македонија

Макрон: Гласањето на Договорот од Преспа е пример за храброст и единство на Европа

Редакција
Официјален Париз ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа од страна на грчкиот Парламент, јавува дописникот на МИА. За францускиот претседател Емануел Макрон „гласањето на
Свет ТОП СТОРИИ

Протестите на „жолтите елеци“ не беа за џабе: Макрон вети зголемување на минималната плата за 100 евра

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон вети зголемување за 100 евра на минималната месечна плата во Франција што работодавците нема да ги чини ништо. Во 13-минутен телевизиски
Македонија

(Фото) Иванов со сопругата Маја на свечен прием кај Макрон

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, Маја Иванова, вчеравечер присуствуваше на свечената вечера, што за учесниците на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на