еМагазин

Tag : Европски парламент

Свет ТОП СТОРИИ

Подем на екстремната десница на европските избори

Редакција
На изборите за Европскиот парламент кои се одржаа во земјите членки на Европската унија, најмногу пратеници освоија партиите на умерената и крајната десница. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Свет ТОП СТОРИИ

Европската народна партија го задржа мнозинството по европските избори

Редакција
Европската народна партија (ЕПП), во која членува и македонската ВМРО-ДПМНЕ по европските избори го задржа мнозинството во Европскиот парламент. Таа ги обединува партиите на десниот...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Известувачот за Македонија побара одложување на гласањето на извештајот за земјава во Европскиот парламент

Редакција
Известувачот во Европскиот парламент за Македонија, Илхан Ќучук, побара официјално одложување на гласањето за извештајот во Европскиот парламент, што беше закажано за крајот на јуни,...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Холандска европратеничка бара почитување на македонскиот идентитет, јазик и историја од сите во ЕУ, а што бараат бугарските европратеници: Извештај на ЕП за Македонија

Редакција
Денеска и утре Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (ЕП) ќе расправа за Извештајот за напредокот на Македонија на известувачот на ЕП за земјава,...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Куп амандмани од бугарски европратеници против Македонија: Европскиот парламент денеска ќе расправа за Извештајот за земјава

Редакција
Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) денеска и утре одржува седница на чиј дневен ред, меѓу останатите е и расправата и гласањето по...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Европскиот парламент повикува на национален консензус во Македонија за евроинтеграциите

Редакција
Европскиот парламент го објави Извештајот-резолуцијата на бугарскиот европратеник Илхан Ќучук за Македонија, изработен по извештајот на Европската комисија, во кој се поздравува континуираната посветеност на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) Разрешната потпретседателка на ЕП, Каили негира вмешнаност во скандалот, белгиската полиција објави фотографија со куп пари

Редакција
Европратениците вчера ја разрешија грчата европратеничка Ева Каили од нејзиното потпретседателско место во Европскиот парламент. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Која е Гркинката Ева Каили, потпретседателката на Европскиот...
Балкан ТОП СТОРИИ

Почна процедурата за смена на Каили од потпретседателското место во Европскиот парламент, Катар негира инволвираност во скандалот со корупција

Редакција
Шефовите на сите политички групи во Европскиот парламент се согласија да ја сменат потпретседателката Ева Каили, пред гласање на пленарна седница, откако таа беше уапсена во корупциски...
Балкан ТОП СТОРИИ

На Ева Каили, суспендираната потпретседателката на Европскиот парламент и членови на нејзиното семејство им го замрзнаа имотот

Редакција
Со цел да се обезбедат податоци за имоти, сметки, фирми, итн. во Грција, кои можеби потекнуваат од незаконски активности, шефот на Управата за спречување перење...
Свет ТОП СТОРИИ

Суспендираната потпретседателка на Европскиот парламент, Ева Каили, осомничена за перење пари, корупција и учество во криминална организација

Редакција
Грчката европратеничка и сега веќе поранешна потпретседателка на Европскиот парламент, Ева Каили е осомничена за перење пари, корупција и учество во криминална организација, пренесуваат грчките...