еМагазин

Tag : Фонд

Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Награден фонд од 500.000 евра за МојДДВ#МојаНаграда

Редакција
Oд 15 декември почнува ФинХакатон2:МојДДВ#МојаНаграда, заеднички проект на Министерството за финансии и Фондот за иновации и технолошки развој за креирање иновативна маркетинг-стратегија за #МојаНаграда, со...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Има стан во Австрија и кредит од 12,9 милиони денари: Каков имот пријавил министерот Насер Нуредини

Редакција
На веб страната на Државната комисија за спречување корупција е објавен анкетениот лист на новиот министер за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини. еМагазин...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Сложни попови и во петок мрсат“: Твитер за „црниот фонд“ и СЈО и платите на Јанева и обвинителите

Редакција
Лавина реакции на социјалните мрежи по информацијата дека обвинителите во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) имале „црн фонд“ и објавувањето на платите на поранешната специјална обвинителка...
Македонија

Обвнителите во СЈО имале „црн фонд“, Јанева барала пари од него за да се брани за „Рекет“

Редакција
Обвинителите во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), имале „црн фонд“ во кој секој месец издвојувале по 3.000 денари, а останатите вработени по 1.000 денари, пишува Фокус....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Социјалните мрежи се „запалија„ за изјавата на Филипче дека промената на полот ќе биде на сметка на Фондот за здравство

Редакција
Изјавата на министерот за здравство, Венко Филипче дека промената на полот ќе ја покрива Фондот за здравство, ги „запали“ социјалните мрежи. По бројните и бурни...
Македонија

Жан Митрев ги демантира обвинувањата за наводен скандал со детската кардиохирургија

Никола Осило
„По повод спомнувањето на моето име и името на мојата Установа во медиумите од страна на политичката партија Алијанса на Албанците, за наводна инволвираност во...
Бизнис

Вработените пред 2003 треба да изјават дали ќе го продолжат членувањето во Вториот пензиски столб

Редакција
Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ја известува пошироката јавност за правата на доброволните членови во задолжителен пензиски фонд – втор...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Фондот на ПИОМ го „објасни“ скандалот со пензиите

Никола Осило
Фондот на пензиско и инвалидско осигурување денеска преку соопштение наведе причини поради кои, како што вели, не се распределени осигуреници во вториот пензиски столб. Со воспоставување...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „збесна“: „Порано имаше поштари што крадат пензии, сега поштите се „опљачкани“ сосе пензиите“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика информацијата дека на 12.000 пензионери не им биле префрлани пари од Фондот за пензиско осигурување во приватните пензиски столбови,...
БЕСПАРИЦА

Од Министерство за труд и социјална политика велат дека ја стабилизирале дупката од 15 милијарди денари во ПИОМ

Редакција
Неодговорното однесување на претходното раководство, погрешните политики и ад-хок покачувања на пензии, надвор од законската рамка за 10 години направи дупка од околу 15 милијарди...