еМагазин

Tag : гласови

Македонија ТОП СТОРИИ

(Аудио) Нова „бомба“ за Заев: Колку вредат албанските гласови?

Редакција
Корисник под псевдонимот „partizani partizan“ на Јутјуб објави нова нелагално снимена аудио снимка за лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Во снимката со непознат соговорник, Заев...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) “Ла верита“ тврди дека Заев со брат му е вмешан во купопраджба на гласови, екс премиерот вели дека нема докази

Редакција
Италијанскиот весник „Ла верита“ кој на македонската јавност и стана познат по објавувањето на аудио и видео снимки за случајот “Рекет“, денеска тврди дека поранешниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пребројани 400.000 гласачки ливчиња: Пендаровски води пред Силјановска Давковка, разликата се стеснува

Никола Осило
По пребројани 400.017 гласачки ливчиња, Стево Пендаровски води пред Гордана Силјановска Давкова со освоени 218.748 гласови или 54,68 отсто од гласовите. Силјановска Давкова има освоено...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пребројани 50.000 гласачки ливчиња: Пендаровски води пред Силјановска Давковка

Никола Осило
По пребројани 54.130, Стево Пендаровски води пред Гордана Силјановска Давкова со освоени 34.726 гласови или 64,15 отсто од гласовите. Силјановска Давкова има освоено 17.645 гласови...
Македонија

Река повика граѓаните масовно да излезат на 5. мај, на кој му даде подршка?

Редакција
Поранешниот кандидат за претседател на државата, Блерим Река на Фејсбук ги повика граѓаните на 5. мај да излезат масовно на гласање, за, како што рече тој,...
Свет

Над 300 починати во Индонезија поради премор од рачно броење гласачки ливчиња

Редакција
Единаесет денови откако во Индонезија се одржаа најголемите еднодневни избори во светот, над 300 луѓе од изборната администрација починаа, повеќето од болести причинети од премор...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најнови податоци од ДИК: Излезноста 41.85%, Пендаровски освоил 323.892, Силјановска 319.364, а Река 79.921 гласови

Редакција
На вчерашните претседателски избори од запишаните 1.808.131 гласач, своето право го оствариле 755.816, односно излезеноста била 41.85 отсто, информира Државната изборна комисија (ДИК). Во Заклучокот...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Гласовите со кои Киро Глигоров стана претседател „научна фантастика“ за Пендаровски и Силјановска

Редакција
Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 99,57 отсто од гласовите, за Стево Пендаровски гласале 322.605 граѓани, за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најнови податоци од ДИК: Пендаровски 322.605, Силјановска-Давкова 318.247, Река 79.725 гласа

Никола Осило
Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 99,57  отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Преброени над 80 проценти од гласовите: Пендаровски 42,59 отсто, Силјановска 41,60 и Река 11,57

Редакција
Според првичните резултати објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК) од обработени 81,38 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево...