еМагазин

Tag : Горан Стефановски

БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Во Дебар Маало засадено дрво во чест на Горан Стефановски

Редакција
Со засадување чинар и прикажување негови фотографии, интервјуа, предавања, во паркчето спроти Наџак/Идадија во неговото омилено Дебар Маало денеска на денот на неговиот родненден му...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Прослава на животот на Горан Стефановски во Дебармаало, во сабота

Редакција
Во сабота, 27 април 2019, со почеток во 12.00 часот, во Дебармаало, во малото паркче спроти Наџак/Идадија ќе се одржи мала церемонија со садење на...
ЖИВОТ

На роденденот на Горан Стефановски ќе се слави неговиот живот и работите што тој ги сакаше

Редакција
Синот на Горан Стефановски, Игор на неговиот фејсбук-профил извести дека на роденденот на неговиот татко 27 април се планира една мала прослава на неговиот живот....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Почит кон великанот: Општина Центар ќе подигне спомен-обележје на драматургот Горан Стефановски во Дебар Маало

Редакција
Градоначалникот на Општина Центар информираше дека во чест на еден од најголемите амбасадори на Македонија и македонската култура, Горан Стефановски, општината ќе подигне спомен обележје...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Година во која Македонија загуби великани: Си заминаа Стефановски, Грозданов, Георгиевски, Петрушевски, Џундева…

Никола Осило
Македонија, а посебно македонскиот театар загуби многу големи имиња во годинава што изминува. Десетици генерации македонски граѓани израснаа, се едуцираа и имаа можност да почувствуваат...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Телото на Стефановски денеска беше кремирано: Студентите започнале петиција една од зградите на Универзитетот во Кент да го носи неговото име

Редакција
Режисерот Слободан Унковски сподели статус од новинарката Маја Петрушевска, која живее и работи во Лондон, дека денеска пријателите, колегите, студентите, роднините се простиле од драматургот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

еМагазин се приклучува на иницијативата Драмски театар да го носи името на Горан Стефановски

Редакција
По иницијативата Скопје да добие улица по драматургот Горан Стефановски, како и да се прогласи Ден на жалост, еМагазин се приклучува кон иницијативата која се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Професионалец до крај: Во најтешките моменти од животот, Влатко Стефановски не го откажал концертот во Мелбурн

Редакција
И покрај смртта на неговиот брат, најдобриот македонски драматург Горан Стефановски, Влатко Стефановски не го откажал концертот во Мелбурн. „Концерт што ќе се памети во...
ЖИВОТ

Пријателите на Стефановски бараат улица во Скопје по негово име и прогласување на Ден на жалост

Редакција
Актерката Весна Бејби Петрушевска побара од Град Скопје, улица која ќе го носи името на починатиот драматург Горан Стефановски. Град Скопје 💫💫💫Сакам улица која ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Горан Стефановски ќе биде кремиран, а пепелта ќе му биде расфрлана во Охридското езеро

Редакција
Фамилијата на легендарниот Горан Стефановски информираше дека неговото тело ќе биде кремирано на 5 декември во Barham Crematorium во Кентербери во 9:20 часот. Пепелта по негова...