еМагазин

Tag : градба

БЕСПАРИЦА

Намален бројот на издадени одобренија за градење

Редакција
Во март годинава се издадени 219 одобренија за градење, за 20,9 проценти помалку во однос на истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика....
Бизнис

Се продолжува рокот на одобренијата за градење истечен за време на вонредната состојба

Редакција
Рокот на важење на одобренијата за градење кој е истечен за времетраење на вонредната состојба се продолжува 60 дена од денот на престанокот на вонредната...
Локално

Кривични пријави за тројца стружани за бесправно градење

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против И.Н.(49), И.С.(58) и И.Н.(53), сите од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...
Локално

Кривична пријава за непочитување на забрана за градба во Гостивар

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Џ.И.(54) од с.Долна Бањица, гостиварско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „симнување...
Бизнис

Квалитетот на градежните материјали и начинот на нивната употреба влијаат на безбедноста на градбите

Редакција
Квалитетот на градежните материјали е од пресудно значење за безбедноста на зградите и јавните објекти. Дополнително, квалитетот на материјалите има големо влијание врз развојот на...
Локално

Општина Центар не се откажува од мораториумот за градба

Редакција
Општина Центар е изненадена и разочарана од одлуката на Уставниот суд за укинување на мораториумот за градба и најавува дека нема да се откаже и ќе...
Бизнис

Се градат објекти со вредност 392% поголема отколку во минатата година

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика во декември 2018 година се издадени 292 одобренија за градење, што е за 13.6 % повеќе во однос на...
Бизнис

Раскинат договорот со „Бетон“ – Штип, Грците сами ќе ја градат штипската болница

Редакција
Грчки „Интеркат“ кој го доби тендерот за изградба на новата Клиничка болница во Штип, еднострано го ракинал договорот со „Бетон“ – Штип, откако со месеци...
Бизнис

Во септември пад на бројот на дозволи за градба

Редакција
Во септември годинава се издадени 219 одобренија за градење, што е за 1,4  проценти помалку во однос на септември лани, објави денеска Државниот завод за...