еМагазин

Tag : Халкидики

Македонија ТОП СТОРИИ

Лицето кое се сомничи за убиството на Орхан Бајрами – Оки, според грчката полиција е веќе во притвор во Македонија

Редакција
Лицето Г.М., кое се сомничи за убиството на Орхан Бајрами – Оки, македонски државјанин, кое се случи летово во Ханиоти на Халкидики во Грција, според...
Балкан ТОП СТОРИИ

Водата во морето на првиот крак на Халкидики е чиста, незагадена и безбедна, велат локалните власти по укажувањето на туристи дека таа е заматена

Редакција
По укажувањата од граѓаните и туристите за заматена вода и можни проблеми во морето во делот околу Фурка и Посиди на првиот крак на Халкидики,...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонски државјани краделе луксузни автомобили на Халкидики

Редакција
За 19 кражби на луксузни автомобили на Халкидики, во вредност од над еден милион евра, се товарат членовите на криминалната организација, која ја разби грчката...
ЖИВОТ

(Видео) Заев и Филипче со мотори патуваат низ Грција, прво на „Делфи форумот“, па на Халкидики

Редакција
Со моќни мотори патуваат низ Грција поранешниот премиер Зоран Заев и поранешниот министер за здравство, Венко Филипче, пренесуваат грчките медиуми. Грчкиот портал „Вориа“објави дека Заев со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија во топ три земји по бројот на посети на Халкидики и Солун, но не и според потрошувачката

Редакција
Со нешто помалку од половина милион посетители, Македонија е на 11-то место меѓу топ 15 земји со најголем број посетители во Грција за 2021 година,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Го почуствував „мирисот на смртта„ ноќта кога немав надеж дека ќе бидам спасен, раскажува Иван за грчките медиуми

Редакција
Еден од спасените Македонци на Халкидики, 30-годишниот Иван од Скопје за грчката телевизија Скај раскажа што се преживеал додека чекал да биде спасен. – Вториот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Две седмици од исчезнувањето на Мартин на Халкидики: Авион денеска ќе го прелета и делот околу Еврос и островот Тасос

Редакција
Спасувачите волонтери и денеска продолжуваат со потрагата во поширокиот дел на Халкидики и во Егејското Море за пронаоѓање на Мартин, кој пред точно две седмици,...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

(Видео) Потрагата по Мартин продолжува и денеска – потребни се волонтери, параглајдери, луѓе кои поседуваат дронови

Редакција
Грчката спасувачка служба (ОФКАТХ) и денеска ја продолжи потрагата по Мартин Јовановски, кој пред седум дена заедно со двајца другари беше повлечен од морските струи...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Шести ден на Халкидики продолжува потрагата по Мартин

Редакција
Крајбрежната служба на Грција и спасувачките екипи и денеска, шести ден по ред, ја продолжуваат потрагата по исчезнатиот македонски државјанин на Халкидики, јави дописничката на...