еМагазин

Tag : иновации

Техно

CES 2020: Samsung го прогласи почетокот на Еre искуствата

Редакција
Во воведната презентација на претставникот на Samsung Electronics Co., Ltd. на саемот CES 2020 е најавен почетокот на Ere искуствата. Како главен говорник, претседателот и...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Народната банка отвори Порта за иновации

Никола Осило
Народната банка отвори Порта за иновации – платформа за комуникација со финтек-секторот. Основна цел на овој нов и значаен проект е да се поддржи и да се...
Бизнис

Иновациите и нивното влијание врз заштита на животната средина во фокусот на последниот ден од Самитот Македонија2025

Редакција
Со дискусии и практични совети за користење на иновациите во служба на подобра животна средина и намалување на загадувањето на воздухот заврши осмото издание на...
Убава приказна

ОХО продукција-македонските иноватори

Редакција
OXO продукција – македонски „треилблејзери“, ваква беше најавата за гостувањето на Пеце Талески, продуцент и директор на ОХО, на панелот во рамките на неодамна одржаниот...
Техно

ИНОФЕИТ започнува програма за поддршка на иновации кај студентите на УКИМ

Редакција
Интердисциплинарни тимови од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) ќе работат на создавање иновативни продукти и решенија во рамки на студентската програма Innovations in Smart...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Credissimo со број 1 клиентска услуга во онлајн кредитирањето и уште многу новогодишни изненадувања

Редакција
Со титулата „Најдобра услуга“ помеѓу компаниите за брзи кредити се здоби Credissimo, само две години откако официјално ја започна својата дејност во Македонија. Истражувањето за...