еМагазин

Tag : криптовалути

ТОП СТОРИИ ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

МВР предупредува на зачестена појава на компјутерска измама со криптовалути

Редакција
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност во рамки на Министерството за внатрешни работи информира за забележана зачестена појава во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вработени во МЖ Транспорт “копале“ криптовалути на работно место, биле пријавени поради зголемена потрошувачка на струја во нивната канцеларија

Редакција
Министерството за внатрешни работи вчера уапсило две лица, вработени во МЖ Транспорт, поради злоупотреба на службена положба и овластување. Двете лица биле приведени по претходна...
ТОП СТОРИИ ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Дали може да се плаќа со крипто-валутите во Македонија?

Редакција
Крипто-средствата не претставуваат законско средство за плаќање во нашата држава, односно не е дозволено да се плаќа со крипто-средства, велат од Народна банка. „Согласно со...