еМагазин

Tag : лавина

Балкан

Несреќа на Шар Планина: Во лавина загина заменик-министер во косовската влада

Редакција
Заменик-министерот за дијаспора на Косово, Аријан Даци, загина во лавина на Брезовица, која се наоѓа на косовската страна на Шар Планина, пишува српски blic.rs повикувајќи се...
Балкан

Лавина на Банско однесе двајца млади животи

Редакција
Момче и девојка Бугари загинаа во лавина на скијачкиот центар Банско, популарен и помеѓу Македонците. Според пишувањата на бугарските медиуми, тие скијале надвор од пистите,...
Локално

Лавина кај Бигорски манастир го прекина сообраќајот од Маврово кон Дебар

Редакција
Снежна лавина која се струполила врз коловозот на регионалниот патен правец Маврови Анови – Дебар предизвика целосен прекин на сообраќајот во овој регион. Засега нема...
ЖИВОТ

(Фото) При обид за искачување на Љуботен, тројца однесени од лавина

Редакција
Alpinizam.org објавија текст насловен „Предупредувачко лавинско искуство“ во кое опишуваат настан која на 15 декември се случил на Љуботен. Текстот го пренесуваме во целост: „На 15ти...