еМагазин

Tag : муслимани

Свет ТОП СТОРИИ

Манастирот „Св. Порфириј“ во Газа, прибежиште за стотици Христијани и Муслимани

Редакција
Mинатата недела, на 15. октомври, беше отслужена Божествена Литургија во храмот на православниот манастир „Св. Порфириј“ во областа Газа, пишува bigorski.org.mk. И покрај тешкотиите со...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Масовни протести на улиците низ Блискиот Исток и низ светот за подршка на Газа

Редакција
Низ Блискиот Исток, но и на различни страни низ светот почнаа масовните протести на Муслиманите за подршка на Појасот Газа, кој со денови е цел...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Денеска милиони Муслимани за подршка на Газа ќе ги преплават улиците на Блискиот исток, но и ширум светот

Редакција
Денеска се очекува милиони Муслимани за подршка на Газа да ќе ги преплават улиците на Блискиот исток, но и ширум светот. Во голем број муслимански...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам – празник за духовно и за телесно прочистување

Редакција
Верниците од исламска веросиповед денеска го слават празникот Рамазан Бајрам, кој се смета за еден од петте столбови на исламот и за празник за духовно...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Кои се обичаите: Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Редакција
Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се обичаите: Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Редакција
Верниците од муслиманска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која...
Македонија ТОП СТОРИИ

За многу години: Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Редакција
Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци од зора до зајдисонце,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се обичаите: Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Редакција
Верниците од муслиманската вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која...