еМагазин

Tag : невработени

Бизнис ТОП СТОРИИ

ДЗС: Невработени 198.569 граѓани

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, активното население во земјава изнесува 957.623 лица, од кои вработени се 759.054 лица, а бројот...
Бизнис

Реалност или весела статистика: Бројот на невработени се намалил за 13.500 лица за три месеци

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во последните три месеци  од 2018 година, активното население во Република Македонија изнесува 957.609 лица, од кои вработени...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Шанса за сите“: Владата ќе ги преквалификува невработените според потребите на компаниите

Никола Осило
Нова мерка „Шанса за сите“ која опфаќа преквалификација на невработените лица во согласност со потребите на стопанството предложија денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев...
Бизнис

Намален бројот на невработени во Македонија

Никола Осило
За 6,2 проценти е намален бројот на невработени во второто тримесечје од годинава, а за 2,1 процент е зголемен бројот на вработени, објави денеска Државниот...
Бизнис

Во Македонија има 7.199 слободни работни места: Каде е армијата невработени?

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2018 година во Македонија имало 7.199 слободни работни места. Највисока стапка на слободни работни...
Бизнис

Хигиеничарите најбарани за вработување

Редакција
Хигиеничари на станбен и деловен простор е најбараната професија за вработување. Во бироата за вработување во земјава според нивните податоци се бараат 1.363 хигиеничари. Меѓу...