еМагазин

Tag : невработеност

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Од почеток на кризата без работа останале 8.160 лица, најмногу од преработувачката, трговијата и услужната дејност

Редакција
Евиденцијата на Агенцијата за вработување покажува дека на крајот на април годинава бројот на невработени лица во земјава изнесува 114.762, што е за 7.030 лица...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Коронавирусот само во Прилеп затвори две компании

Редакција
Поради тоа што еден од административните работници во компанијата “Гентерм“ во технолошко-развојната зона „Алинци“ во Прилеп е позитивен на тестот за коронавирусот, истата времено ќе...
БЕСПАРИЦА

Стапката на невработеност намалена на 16,6 отсто

Редакција
Стапката на невработеност во четвртиот квартал лани изнесува 16,6 отсто и е намалена во однос на  третиот квартал, кога изнесуваше 17,1 отсто. Стапката на активност...
Бизнис

Атанасов: Убаво што невработеноста паднала, а кој ќе каже колку се иселиле?

Редакција
Стапката на невработеност во Македонија во третиот квартал годинава се спуштила на 17,1 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, бројот на невработнеи...
Бизнис

Според Државниот завод за статистика, невработеноста падна на 17,5 отсто

Редакција
Стапката на невработеност во вториот квартал 2019 година падна на 17,5 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци бројот на невработени лица во...
Бизнис

ДЗС: Невработеноста падна на 17,8 отсто

Редакција
Стапката на невработеност падна на 17,8 отсто во првиот квартал од годинава, објави Државниот завод за статистика. Во однос на четвртиот квартал лани стапката на...
Македонија

Алијанса за Албанците: Од арно се бега ли, Владата ја камуфлира невработеноста

Редакција
Тргнувајќи од тенденциозните оценки на Владата на Зоран Заев за да ја камуфлира невработеноста, пред да се фалите за намалување на невработеноста, претходно проверете ги...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Конечно позитивна вест: Бројот на невработени прв пат под границата од 200.000 лица

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2018 година, активното население во Република Македонија изнесува 958 770 лица, од кои 759.445...
БЕНЧМАРК

Невработеноста во ЕУ на најниско ниво во последните десет години

Редакција
Стапката на невработеност во ЕУ и во Еврозоната е на најниско ниво во последните десет години, односно од почетокот на глобалната економската криза, сооошти денеска...