еМагазин

Tag : октомври

Бизнис ТОП СТОРИИ

Сектори со највисоки просечни нето плати во октомври

Редакција
Во октомври просечната месечна исплатена нето-плата изнесува 38.843 денари, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Според податоци на ДЗС највисоката просечна нето-плата во овој период...
Бизнис

Во кој сектор е највисоката просечна бруто-плата во октомври

Редакција
Државниот завод за статистика (ДЗС) информираше дека просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во октомври 2023 година, изнесува 58.349 денари. Според податоци на ДЗС највисоката...
Бизнис

Просечната нето плата во октомври 38.843 денари

Редакција
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во октомври 2023 година, изнесува 38.843 денари, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Според податоците на ДЗС, индексот на...
Бизнис

Во октомври Македонија ја посетиле 67 илјади странски туристи

Редакција
Државниот завод за статистика соопшти дека во Македонија во октомври се евидентирани 94.165 туристи, од кои 27 илјади (28.9 %) биле домашни, а 67 илјади...
Бизнис

Во октомври издадени помалку градежни дозволи

Редакција
Државниот завод за статистика денеска информираше дека во октомври се издадени 325 одобренија за градење, што е за 12,9 проценти помалку во однос на октомври...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Акции со најголем раст и пад на Македонската берза во октомври

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за октомври, а оваа се акциите со најголем раст и пад за тој период: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Најтргувани акции на Македонската...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Најтргувани акции на Македонската берза во октомври

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за октомври, а оваа се најтргуваните акции за тој период: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Акции со најголем раст и пад на Македонската...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Преполовен прометот на Македонската берза во октомври

Редакција
Македонската берза го објави билтенот за октомври, кој покажува пад на прометот за 44,34% и пад на бројот на трансакции за 1,98%. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Најтргувани...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Температура во октомври во Македонија била повисока за 2,8 степени, месецот екстремно топол и сушен

Редакција
Според мерењата и набљудувањата на метеоролошките станици во земјава, месец октомври 2023 година се карактеризира како екстремно топол и сушен, до многу сушен во јужниот...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Топлото време ја продолжи летната сезона во Грција, температурата на водата 25 степени

Редакција
Високите температури за овој период од годинава ја продолжија летната сезона во соседна Грција, јавува дописникот на еМагазин од Солун. еМагазин деновиве посети неколку места...