еМагазин

Tag : овци

Локално

Трагедија: Волци усмртиле 40 овци во тетовско

Никола Осило
Жител од селото Вејце останал без своите 100 овци откако, најверојатно, волци го нападнале стадото ноќта помеѓу неделата и понеделникот. Тој за случајот го известил...
Бизнис

Од антракс во Кичевско угинаа неколку животни, заразени луѓе нема

Редакција
Сите потребни мерки за справување со болеста антракс во селото Долно Строгомиште во Кичевско се преземени. Засега болеста е детектирана само кај едно одледувалиште, а...
Локално

Воз удри во стадо овци на пругата Кичево-Скопје

Никола Осило
На 30.07.2019 година во 07,15 часот било пријавено дека патничкиот воз кој сообраќал на релација Кичево–Скопје, управуван од машиновозачот Л.Р.(55) од Скопје, по тргнување на...
Спорт

Овци наместо фудбалери „играат“ на тревникот на стариот стадион во Тетово

Никола Осило
Стадо домашни овци на тревникот од игралиштето на стариот градски стадион во Тетово и заклучена врата е причината денес тренинг да не одржуваат фудбалерите на...
Бизнис

Расте бројот на кози во Македонија

Никола Осило
Бројот на говеда, свињи и овци не бележи значителна промена во минатата година споредено со претходната година, додека бројот на кози има значителен пораст, покажуваат...
Локално

Настрадаа 68 овци во крвава сообраќајка кај Маврово

Никола Осило
Вчера околу пладне било пријавено дека на регионалниот пат Гостивар-Кичево, во непосредна близина на Мавровската крстосница, товарно возило „Фиат ивеко“ со битолски регистерски таблици, управувано...