еМагазин

Tag : ПИОМ

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонка по 20 години „битка“ го победи ПИОМ кој и ги зел пензиите поради лоша евиденција

Редакција
Европскиот суд за човекови право пресуди дека Македонија ќе треба да плати штета од 6.000 евра и камати по тужбата на нашата сограѓанка О.Р., откако...
Бизнис

МАПАС: Рокот за поднесување изјава за членовите со бенифициран стаж истекува на 30 ноември

Редакција
Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС) информира дека најдоцна до 30 ноември 2019 година може да се поднесува изјава за продолжување на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пензионерите „слаба точка“ на секоја владејачка гарнитура, посебно пред избори

Никола Осило
Македонските граѓани веќе навикнаа во пресрет на изборите Владата да ги покачува платите во администрацијата и пензиите. Тоа во повеќе наврати го правеше поранешната Влада...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Инбох“ го доби тендерот на ПИОМ за дигитализација на микрофилмска документација вреден 297.000 евра

Никола Осило
Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија по распишаниот тендер за набавка на услуги за дигитализација на микрофилмска документација склучи договор со трговското...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Еуроимпекс“ го доби тендерот на ПИОМ за набавка на пикап вреден 13.000 евра

Никола Осило
Фондот на пензиското и инвалидското осигурување по распишаниот тендер за набавка на патничко моторно возило – пикап склучи договор со друштвото за внатрешна и надворешна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски Телеком“ го доби тендерот на ПИОМ за телекомуникациски услуги „тежок“ 420.000 евра

Никола Осило
Фондот на пензиското и инвалидското осигурување по распишаниот тендер за набавка на телекомуникациски услуги(фиксна телефонија, интернет, метроетернет и VPN линии) и поддршка на услугите склучи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 1,2 милиони денари: ПИОМ купува моторни возила

Никола Осило
Фондот на пензиското и инвалидското осигурување распиша тендер за набавка на моторни возила. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.296.610 денари. Критериум за доделување...
Локално

Нечовечна измама во Ресен: „Вработен во ПИОМ“ му зел 3.000 денари за набавка на инвалидска количка

Никола Осило
На 13 март во Полициската станица Ресен, 65-годишен жител на Ресен пријави дека на 06 март бил измамен од непознато лице, информира МВР. Според пријавеното,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на ПИОМ за набавка на масло за горење „тежок“ 39.000 евра

Никола Осило
Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија по распишаниот тендер за набавка на екстра лесно масло за горење – ЕЛ 1 за грејна сезона...
Македонија

И од ЕУ го „искараа“ Османи за заканите со тужби кон медиумите

Редакција
Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, ги потсетува сите политички актери во Македонија дека слободата на медиумите и новинарите е од посебна важност за ЕУ,...