еМагазин

Tag : планина

Македонија ТОП СТОРИИ

Уапсен наркодилер од Грчец, првоосомничен во „Планина“

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство (ЈО) за гонење на организиран криминал и корупција, по вчерашното лишување од слобода во с. Грчец на првоосомничениот од...
Локално ТОП СТОРИИ

Среќно заврши потрагата по тројца изгубени моторџии кои ноќта ја минале на Плачковица

Редакција
Среќно заврши потрагата по тројцата моторџии кои вчера биле пријавени дека се изгубени на планината Плачковица, а нивните семејства не можеле да воспостостават телефонски контакти,...
ЖИВОТ

Времето денеска со повремени врнежи од дожд, на планините снег

Редакција
Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Кон...
Uncategorized

Изречени три пресуди во предметот „Планина“ 

Редакција
По поднесен обвинителен акт од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени...
Македонија

Уште седуммина од „Планина“ се спогодија со Обвинителството

Редакција
По спогодбите со седуммината припадници на т.н. група од Гази Баба осомничени во предметот „Планина“, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Џебна брошура „Записи за Кораб“: Промовирани убавините на планината, неоткриени врвови, езера, водопади

Редакција
На 5 јуни, во рамки на планинарската тура за искачување на врвот Чапарец на Кораб, дел од Планинарскиот предизвик „12 Врвови“, се одржа и промоција...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Оваа се избеганите нарко-босови од Грчец и Гази Баба: МВР објави меѓународни потерници

Редакција
Министерството за внатрешни работи на својата веб – страна објави шест меѓународни потерници за избеганите нарко – босови од Грчец и Гази Баба, осомничени во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Акцијата „Планина“ пробиена, нарко босовите на групите во Грчец и Гази Баба во бегство

Редакција
Во акцијата „Планина“, извршени се претреси на 35 локации во село Грчец и Гази Баба, 22 лица се лишени од слобода, а по шест се...
ЖИВОТ

Кој е новиот протокол за превенција од Ковид-19 за планинарење

Редакција
Федерацијата на планинарски спортови (ФПСМ) информираше дека следните планинарски акции треба да се планираат според новите препораки на Владата. „Имајќи го во предвид соопштението на...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) Преубава природа-ѓубрето фрлено во реки, идентична слика на македонските планински села

Редакција
Планинските села во Македонија се нереално убави, недопрена природа, пејзажи како од разгледница од швајцарските Алпи. Секое убаво на свој начин. Но, покрај различноста во...