еМагазин

Tag : плазма

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Проф. Трајковски: Лекувањето со конвалесцентна плазма дава добри резултати кај некои болести, но не и во случајот на Kовид-19

Редакција
Којзнае колку пати споделив научни трудови во коишто непобитно е утврдено дека конвалесцентната плазма на прележаните од ковид (CCV) не е поефикасна од плацебо во...
ЖИВОТ

Досега обезбедени 1.732 единици конвалесцентна плазма, третирани 1.431 пациенти

Редакција
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 1.732 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19, од кои 157 единици...
ЖИВОТ

Директорот на Агенцијата за вработување, Абдуш Демири донираше ковалесцентна плазма

Редакција
Директорот на Агенцијата за вработување Абдуш Демири денеска на Институтот за трансфузиона медицина донираше ковалесцентна плазма за лекување на пациенти заразени со вирусната инфекција Ковид-19....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Министерот Спасовски кој прележа Ковид-19, даруваше крвна плазма за болните од коронавирусот

Редакција
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој го прележа коронавирусот, преку својот Фејсбук профил информираше дека денеска дарувал крвна плазма за пациентите болни од Ковид-19....
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Новинарката Наташа Хаџиспиркоска Стефанова донираше крвна плазма по прележан Ковид-19

Редакција
Новинарката од телевизијата „Сител“, Наташа Хаџиспиркоска Стефанова донираше крвна плазма по прележан Ковид-19. Таа и нејзиното семејство беа заразени со коронавирусот, па отука Хаџиспиркоска Стефанова...
Македонија

За првпат пациенти со Ковид-19 на Инфективно во Прилеп се лекуваат со конвалесцентна плазма

Редакција
Двајца пациенти на прилепското инфективно одделение добија конвалесцентна плазма и ова е првпат плазмата за лекување од Ковид-19 да се даде во Прилеп. Според трансфузиологот...
Да помогнеме

Се бара крвна плазма од крвна група АБ+ од лице со прележан Ковид-19 за дете од Струга

Редакција
На социјалните мрежи има многу барања за крвна плазма од лица кои прележале Ковид-19. Помеѓу апелите за помош, итно се бара крвна плазма од крвна...
Македонија

Потег за почит: Сто лица донирале плазма со антитела за третман на пациенти со Ковид-19

Редакција
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени вкупно 142 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени со Ковид-19. Станува збор за 100...
Да помогнеме

Кристина Арнаудова со апел за помош за крвна плазма од пациент излекуван од Ковид-19, крвна група Б-позитив

Редакција
Пејачката Кристина Петровски Аранаудова упати апел за помош за крвна плазма од излекуван од корона. „Дечки, ИТНО е потребна крвна плазма од пациент кој е...
ЖИВОТ

Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19

Редакција
Досега се обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19, објави денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко Филипче. Крвна...