еМагазин

Tag : пораки

ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Народната банка ги едуцира граѓаните како да се заштитат од измами преку сомнителни пораки

Редакција
Народната банка обезбедува финансиска едукација преку која ги информира граѓаните за ризиците од кибернапади, како што е измамата преку сомнителни пораки (фишинг). Брзиот технолошки развој и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Не наседнувајте на лажни пораки наводно испратени од директорот на БЈБ, Тасевски, предупредуваат од МВР

Редакција
Деновиве во МВР пристигнаа пријави од граѓани за добиенa електронска порака наводно во име на директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, во наводна...
Македонија

СВР Тетово предупредува на измами со наводни пораки од српското МВР

Редакција
Предупредување дека се можни жртви на измама денеска испрати до јавноста СВР Тетово по неколкуте пријави до нив дека граѓани и правни лица добивале наводни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пораките со лажни пријави за бомби се пуштени однадвор, вели Спасовски

Редакција
Пораките со лажните пријави за бомби во скопските средни училишта се пуштени од надвор од државата, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Имаме...
Бизнис

СЕФФ: Раст на економијата од 5% може да се постигне преку инвестиции во инфраструктурата, зелена транзиција и дигитализација

Редакција
Преку амбициозна инвестициска агенда во инфраструктурата, зелената транзиција и дигитализација, во земјава и регионот, на среден рок можат да се постигнат стапки на раст од...
ЖИВОТ

Нови меилови и броеви на кои можете да пријавите непочитување на препораките за корона вирусот

Редакција
Владата и Инспекцискиот совет апелираат до граѓаните да ги пријавуваат неправилностите и непочитувањето на владините мерки и препораки за спречување на ширењето на заразата од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Граѓаните ќе добиваат бесплатни смс пораки со известувања за коронавирусот

Редакција
Граѓаните ќе добиваат бесплатни смс пораки со известувања за состојбата и актуелностите со коронавирусот, информираше на денешната прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче. – Сите...
Бизнис

Претседателката на ССК, Aрсовска во Истанбул: 12 светски жени лидери со пораки до Владите на глобално ниво

Редакција
Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска учествува на седница на бордот на Глобалниот комитет на жени лидери. Од овој настан Комитетот...
Македонија

Судење за „Рекет“: Боки 13 и адвокатот Димишков ја нарекувале Јанева „мајка“

Редакција
За поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, Бојан Јовановски – Боки 13 и адвокатот Васил Димишков во пораките кои си ги разменувале го користеле псевдонимот “мајка”,...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Што побараа еколошките граѓански организации од претседателот Пендаровски

Редакција
Еколошките граѓански организации денеска остварија средба со претседателот Стево Пендаровски. Нивните барања и пораки кои му ги пренеле ги пренесуваме во целост: „Над 25.000 наши...