еМагазин

Tag : пресуди

Македонија ТОП СТОРИИ

Министерот Лога со писмо ја информира меѓународната заедница за неспроведувањето на пресудите на ЕСЧП од страна на Бугарија

Редакција
Министерот за правда Кренар Лога испрати дописи до Амбасадата на САД во Македонија, Делегацијата на ЕУ, Мисијата на ОБСЕ и Програмската канцеларија на Советот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Американската амбасадорка разочарана поради враќањето на предмети од „високи профили“ на повторно судење

Редакција
Американската амбасадорка во земјава Ангела Прајс Агелер на 11 април годинава испратила писмо до судските и извршните органи во кое изразува загриженост поради одлуката на...
Uncategorized

Изречени три пресуди во предметот „Планина“ 

Редакција
По поднесен обвинителен акт од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и одржани судски рочишта на кои беа изведени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Четири затворски и една условна казна за случајот „Двојник“, за нелегално издавање пасоши на странски државјани

Редакција
Вкупна затворска казна во времетраење од шест години и десет месеци одреди Судот на тројца и условна казна од шесет месеци на четвртиот вработен во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ослободителни пресуди за петмина обвинети во случајот „Шпион“

Редакција
Кривичниот суд во Скопје денеска им изрече ослободителна пресуда на петмина обвинети во повторената постапка за случајот „Шпион“. Судот ги ослободи од обвинение Миќо Насковски...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„На колку е осуден Муковски? На 210 тендери“: Твитер за пресудите за 27.април

Редакција
На социјалните мрежи и во јавноста не стивнуваат реакциите за пресудите за настаните во македонското Собрание од 27. април, 2017 година. Реакциите се различни, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пресуди за „крвавиот четврток“: Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, Игор Дурловски е ослободен…

Редакција
Кривичниот суд денеска под обвинение за терориристичко загрозување на уставниот поредок за настаните на 27 април во Собранието ги осуди Митко Чавков (18 години), Душко...
Македонија

(Во живо) Во Кривичен суд пресуди за собраниските настани на 27 април

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје почна рочиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието...
Македонија

339 предмети од Македонија чекаат пресуда пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур 

Редакција
Од вкупно 1.014 пресуди на Европскиот суд за човекови права од вкупно во 2018 година, 12 се однесуваат на Република Македонија и во сите е...