еМагазин

Tag : Русковска

Македонија ТОП СТОРИИ

Судење за „Рекет“: Боки 13 земал пари од Марина Туцаковиќ, Русковска го праша дали тој е „ороспија“

Редакција
Судењето за предметот „Рекет“ во кој првообвинет е Бојан Јовановски-Боки 13 и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, продолжува в петок. На денешното рочиште сведочеа хирург...
Македонија

Снимките кои Милошоски ги достави до Русковска дадени на вештачење

Редакција
Обвинителката Вилма Русковска во врска со снимките кои поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ги достави до неа, а за кои тои тврди дека се...
Македонија

Русковска: Мицкоски нека ме пријави во Советот на јавните обвинители, ако има замерка на моето постапување

Редакција
Како многу невкусно го оцени користењето лични имиња обвинителката Вилма Русковска, во врска со вчерашната прозивка од страна на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Започна судењето за организаторите на упадот во Собранието: Русковска вели дека сите обвинети се дел од мозаикот за „крвавиот четврток“

Редакција
Обвинителството ќе докаже дека обвинетите кои седат во оваа судница изготвиле план со намера за загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата со акти...
Македонија

Никого не сум уценувала, ниту принудувала да каже било што, вели Русковска за обвинувањата од Боки 13

Редакција
Никогаш во мојата професионална кариера ниту еден обвинет не сум го уценувала, ниту принудувала да каже било што, вели во изјава за “Фокус”, обвинителката од...
Македонија

Милошоски по средбата со Рускоска: Заев да даде исказ дали знаел за финансирањето на 1ТВ

Редакција
Поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја предал аудио снимката, која како што вели, ја добил од...
Македонија

(Фото) Антонио Милошоски ќе ја носи “бомбата“ за Заев, Боки 13 и „Рекет„ кај Русковска

Редакција
Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил информира дека утре ќе се сретна со шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Боки 13 отстранет од судницата откако и се развика на Русковска: „Господ ќе те казни за тортурата“

Редакција
Пред почетокот на денешното судско рочиште за случајот „Рекет“, првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 на висок тон и се обрати на обвинителката Вилма Русковска...
Македонија

Русковска ја „искара“ колешката Стефанова: „Требала да пријави непрофесионалност во Советот на судии“

Редакција
Било кој што има сознанија или мисли дека некој судија постапува непрофесионално треба тоа да се пријави во Советот на судии. Колешката Стефанова како обвинител...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите детали: Кој се е осомичен во “Рекет 2“

Редакција
Шефицата на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска за почетокот на јануари најави обвинение за случајот „Рекет 2“. Станува збор за...