еМагазин

Tag : Сашко Кедев

ТОП СТОРИИ Убава приказна

Кедев продолжува да испишува историја: Искачен Лотсе, неговиот 10. врв висок над 8.000 метри нмв

Редакција
Доктор Сашко Кедев го искачи врвот Лотсе (8.516) на 13. мај, осум дена по искачувањето на врвот Макалу (8.485) на 5. мај, информираат од Imagine...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Кедев го искачи Макалу 8.485, неговиот девети врв над 8.000 метри надморска височина

Редакција
Доктор Сашко Кедев го искачи врвот Макалу 8.485 метри, кој е негов девети врв искачен над 8.000 метри. Од Imagine Nepal информираа дека тимот, составен...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Фото) Кедев продолжува да испишува историја: Искачен Cho Oyu, негов осми врв повисок од осум илјади метри надморска височина

Силвана Жежова
Доктор Сашко Кедев го искачи врвот Cho Oyu (8.201 мнв), негов осми искачен врв повисок од 8.000 метри надморска височина. Тимот од осум членови, врвот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Кедев го искачи и врвот Анапурна 8.091 м.н.в, шести во низата над осум илјадарки

Редакција
Доктор Сашко Кедев го искачи и врвот Анапурна 8.091 метри надморска височина, заедно со екипа од петмина алпинисти и седуммина шерпаси со тимот на Imagine...
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Кедев за искачувањето на петте врвови над 8.000 метри: Во животот најмногу учиме од неуспесите, низ тешкотиите растеме

Силвана Жежова
Доктор Сашко Кедев направи презентација за искачувањето на петте врвови на Хималаите кои се високи над 8.000 метри, а за чии успеси, најчесто дознававме преку...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Една недела по К2, Кедев го искачи и врвот Team Broad 8.047: Уште еден во низата „осумилјадарки“

Редакција
Кардиологот Сашко Кедев вчера го искачи врвот Team Broad 8.047, уште еден од низата врвови над осум илјади. И покрај неповолните временски услови со многу...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Сашко Кедев испишува историја: Го искачи К2, вториот највисок врв во светот, а за четири месеци застана на два врва над 8.000 метри

Редакција
Imagine Nepal информираа дека целиот нивен тим стигнал до вториот највисок врв во светот К2 (8.611) денеска наутро помеѓу 8- 9 часот (по локално време...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Уште еден голем успех за Сашко Кедев во искачувањето на врвови над 8.000 метри: Првиот Македонец кој стапна на Даулагири

Редакција
Македонскиот кардиолог Сашко Кедев го искачи врвот Даулагири (8.167) како дел од непалска експедиција. Во тимот учествувале 12 шерпаси и 10 странски алпинисти помеѓу кои...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Ганка Цветанова и Сашко Кедев се искачија на швајцарскиот врв Монк

Редакција
Ганка Цветанова го искачи швајцарскиот врв Монк (4.107мнм) заедно со нејзиниот партнер Сашко Кедев. Ова не е прв ваков подвиг на Кедев и Цветанова, имајќи...
ЖИВОТ

(Фото) Ганка Цветанова и Сашко Кедев се икачија на вториот највисок врв во светот

Редакција
Поранешната министерка за култура, Ганка Цветанова и поранешниот кандидат за претседател на државата, Сашко Кедев се искачија на Аконкагва во Аргентина, вториот највисок врв во светот надвор од...