еМагазин

Tag : школо

Локално

ООУ „Лазо Ангеловски“ партнер во два Еразмус+ КА229 проекти

Редакција
ООУ „Лазо Ангелосвки“ ќе биде партнер во два Еразмус+ КА229 проекти во периодот од 2019 – 2021. година. Првиот Еразмус+ КА229 проект е под наслов...
Локално

Ќе нема тестирање за „Орце Николов“, учениците ќе бидат примени

Редакција
Во гимназијата „Орце Николов“ во Скопје ќе нема приемен испит т.е. квалификациско тестирање за селекција поради надминат број кандидати за упис во прва година. Сите...
Локално

Гимназиите повторно атрактивни за основците: За 285 места во „Орце Николов“ се борат 400 одлични ученици

Редакција
Основците кои се пријавиле за да учат во гимназијата „Орце Николов“ ќе полагаат квалификационен тест в петок. Оваа одлука била донесена откако за 285 слободни...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Македонија и Албанија ќе ги реновираат основното и средно училиште во Пустец

Редакција
Пријателските односи меѓу Република Северна Македонија и Република Албанија продолжуваат да се зацврстуваат со реализација на проекти од заеднички интерес, информираат од Влада. „Најновиот резултат...
Локално

Родители од Штип на протест на пешачкиот премин каде беше прегазен средношколец: Преземето нешто, заштитете ги децата

Редакција
Родители и граѓански активисти на социјалните мрежи повикуваат на протест на пешачкиот премин на булеварот „Гоце Делчев“, откако пред два дена беше прегазен 15 годишен...
Локално

Родителите на децата кои фрлија девојче од прозорец на школо во Аеродром, повикани во полиција

Редакција
Родителите на малолетниците кои го извршиле нападот се повикани во полициска станица и се преземаат соодветните мерки и активности за целосно расчистување на случајот, информираат...
Локално

Кривична пријава за ревизорка за непријавување корупција

Редакција
Ревизорка од општина Радовиш заработи кривична пријава за непријавување корупција и измама во постапката за јавни набавки од 2013 година во основното училиште „Крсте Петков...