еМагазин

Tag : сметки

БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Во јануарската сметка за струја, нема да има надомест од 200 денари за пристап до мрежа

Редакција
Во јануарската сметка за потрошена електрична енергија која граѓаните ќе ја добијат во февруари нема да има надомест од 200 денари за пристап до мрежа,...
Македонија

Проблемот со Слупчане е надминат, кој не ги плаќал сметките ќе мора да ги плати, вели Ковачевски

Редакција
Проблемот со Слупчане е надминат. Екипи на ЕВН ќе направат увид, кој не ги плаќал сметките ќе мора да ги плати, бидејќи никој не е...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Најголем дел од потрошувачите ќе добијат пониски порамнителни фактури за греење, најавија од ЕСМ

Редакција
Грејната сезона 2022/2023 започна на 15 октомври, но поради надворешните временски услови траеше подолго од вообичаеното, односно беше продолжена до 28 април, велат од ЕСМ....
Бизнис ТОП СТОРИИ

НЛБ Банка предупредува за злоупотреба на податоци и сметки

Редакција
За да спречите злоупотреба на податоци и сметки во НЛБ Банка, како и за ваша заштита и безбедност при користење на услугите, апелираме да бидете...
Македонија ТОП СТОРИИ

Апелација ја одби жалбата на Жан Митрев за блокирање на сметката на болницата

Редакција
Апелациониот суд Скопје донесе решение со кое ја одби како неоснована жалбата на обвинетиот Жан Митрев и обвинетото правно лице ПЗУ Клиничка болница Жан Митрев...
Свет

Германија им дава по 200 евра на студентите за покривање на зголемените сметки за енергија

Редакција
Студентите во Германија денеска можат да побараат паушална помош од 200 евра за покривање на зголемените сметки за енергија.  „Обработката на барањата и плаќањата треба...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Клиника Жан Митрев нуди имот за одблокирање на сметките

Редакција
Работењето и сметките на Клиника Жан Митрев се сѐ уште блокирани откако Кривичен суд на само еден ден пред закажаното прво рочиште донесе пресуда со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Задоцнета поштенска испорака на сметки „фактурира“ камати и процедури

Редакција
Задоцнетата испорака на фактурите по разни основи на граѓаните кои избирале да ги добиваат во хартиена форма ги чини дополнителен износ на сметките поради плаќање...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Редакција
Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Повратот на ДДВ од скенирање на сметките ќе се зголемува од 1.800 на 2.100 денари

Редакција
Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на...