еМагазин

Tag : тирана

Македонија ТОП СТОРИИ

Ахмети стана почесен граѓанин на Тирана

Редакција
Лидерот н ДУИ, Али Ахмети стана „почесен граѓанин“ на Тирана, на предлог на градоначалникот Ерион Велиај. Титулата му се доделила „како признание за неговиот континуиран...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ковачевски од Тирана: Соработката на земјите од Западен Балкан е клучна за забрзан економски раст и за европеизација на регионот

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски, во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес, учествуваше на првата работна сесија, посветена на интегрирање на Западен Балкан во единствениот...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

(Видео) Денеска во Тирана почнува Самитот на Берлинскиот процес, еве каде ќе се одржи

Редакција
Денеска во Тирана почнува Самитот на Берлинскиот процес, а истиот ќе се одржи во реконструиранот објект „Пирамида“, симбол на албанската диктатура. Овој Самит за првпат...
Балкан ТОП СТОРИИ

Откриена парцела со марихуана во круг на армиски објект кај Тирана, уапсени тројца припадници на армијата

Редакција
Во Албанија, како што потврдува последниот случај, се чини дека и воените објекти станале место каде има парцели со марихуана. – Таков случај е откриен...
Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ се предомисли и дојде на Самитот во Тирана: Подобро да сте на масата, отколку мени на неа

Редакција
Во Тирана се одржува првиот Самит на земјите-членки на Европската унија и земјите од Западен Балкан, на кој по неколкудневна неизвесност присуствува и претседателот на...
Македонија

Премиерот Ковачевски ќе учествува на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Тирана

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од Западен Балкан, утре ќе учествува и ќе се обрати на Самитот за Западен Балкан-Европска Унија во Тирана, Република...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Италијански и холандски навивачи направија хаос во Тирана и ја нападнаа полицијата

Редакција
Пред денешното финале на Конференциската лига на УЕФА што ќе се одигра во Тирана, синоќа во албанскиот главен град се случија неколку инциденти. Италијанските и...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Министерот Бектеши во Тирана корегираше новинарка, не бил „македонски“ министер

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши, кој е во посета на Тирана, Албанија, корегираше новинарка откако го нарече „македонски министер“. Имено новинарката поставувајќи прашање на Бектеши...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ: Заев, Димитров и Османи се сретнаа со Меркел

Редакција
Премиерот Зоран Заев на денешната билатерална средба со германската канцеларка Ангела Меркел, ги изнесе позициите на Република Северна Македонија во однос на потребата за забрзување...
Македонија

Заев, Димитров и Османи на средба со Меркел во Тирана

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска на покана на германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја предводи владината делегација во Тирана, Албанија. Според агендата, Заев ќе присуствува на...