еМагазин

Tag : топлотен бран

ЖИВОТ

Министерство за здравство со препораки за екстремно топлотниот бран

Редакција
Целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза, според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, соопшти Министерството за здравство Согласно...
ЖИВОТ

Од утре пеколни температури: Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Редакција
Да не се фрлаат цигари и догорчиња, стаклен отпад и стаклени шишиња, да не се пали оган и скара на отворен простор и шума, да...
ЖИВОТ

Ни претстои топлотен бран: Препораки за заштита на граѓаните од пожари и несакани последици

Никола Осило
Да не се фрлаат цигари и догорчиња, стаклен отпад и стаклени шишиња, да не се пали оган и скара на отворен простор и шума, да...
Свет

Топлотен бран во Европа: Можна нова рекордна температура

Редакција
Европа се соочува со топлотeн бран, а метеоролозите најавуваат дека во наредните денови, може да „падне“ температурниот рекорд, јави Би-Би-Си.Тековниот европски рекорд е 48 степени...