еМагазин

Tag : тужби

Македонија ТОП СТОРИИ

Фондот за здравство треба да плати 430 илјади евра на германска болница, открива Државна ревизија

Редакција
Конечниот ревизорски извештај за работењето на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) на Државниот завод за ревизија (ДЗР) открива дека ФЗО на болница од Германија по...
Македонија ТОП СТОРИИ

Победа за Македонците во Егејска Македонија: Грчкиот суд ги укина сите тужби против Центарот за македонски јазик

Редакција
Грчкиот суд ги укина сите тужби кои беа против Центарот за македонски јазик, информираше Стилијан Самарџиев на неговиот Фејсбук-профил. „Тоа беше пријатно изненадување од грчкиот...
Свет ТОП СТОРИИ

Британската Влада забрани тужби за несакани ефекти од вакцината против Ковид-19

Редакција
Британската Влада му одобрила на фармацевтскиот гигант „Фајзер“ законска заштита од тужби пред да стане првата земја што официјално даде зелено светло за употребата на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Судот во Стразбур допрва ќе одлучува: Ќе стане ли аболицијата на Иванов сламка за спас на Груевски, Мијалков, Јанакиески…

Редакција
Европскиот суд за човекови права во Стразбур објави дека испратил прашања до македонската Влада во однос на тужбите од поранешни функционери кои беа аболицирани од...
Македонија

Левица поднесе осум тужби против Собранието

Редакција
Политичката партија Левица и двајцата пратеници во законски предвидениот рок од 30 дена, поднесоа осум поединечни тужби пред Управниот суд против Собранието, како јавен орган,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии за предвремените парламентарни изборите

Редакција
Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии за предвремените парламентарни избори и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија (ДИК), откако денеска...
Македонија

Управниот суд ги одби сите 101 тужби од Левица

Редакција
Управниот суд ги одби и последните 23 тужби од Левица, откако претходно денеска истото го стори и со останатите 78 тужби од ова партија, информираат...
Македонија

Управен суд одби 78 тужби поднесени од Левица

Редакција
Управниот суд одби 78 од поднесените 101 тужба од Левица и ги потврди одлуките од Државната изборна комисија (ДИК), информираат за МИА од Управен суд....
Македонија

Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива и Интегра поднесоа тужби пред Управен суд

Редакција
Политичката партија Левица денеска во Управниот суд поднесе 102 тужби за заштита на избирачкото прво на подносителите на листите. Од Управен информираат дека за одржување...
Македонија ТОП СТОРИИ

И ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе тужби до Управниот суд, бара од ДИК рачно да ги преброи гласовите

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ смета дека со одлуката на Државната изборна комисија (ДИК) да ги одбие поднесените приговорите и да издаде Решение со таква одлука му штети на...